Edukacja wczesnoszkolna

31 maja 2019 w naszej szkole obchodziliśmy podwójne święto - urodziny Patrona szkoły  i dzień sportu z okazji Dnia Dziecka. W czasie dwóch pierwszych godzin lekcyjnych w klasach rozmawialiśmy o życiu i działalności społecznej Feliksa Szołdrskiego. Mieliśmy okazję usłyszeć legendę o Białej Damie z zamku w Kórniku oraz dowiedzieliśmy się jak patron naszej szkoły wpłynął na rozwój miasta podczas swoich działań jako założyciel Nowego Tomyśla. Podsumowaniem naszych rozważań na temat Patrona były prace artystyczne, które zawisły na gazetkach przy naszych salach.

…A dokładniej w Pogorzelicy uczniowie klas drugich pod opieką swoich wychowawczyń: Pani Ani, Pani Asi i Pani Magdy oraz Pani Magdaleny Plury i Pana Piotra Witczaka spędzili trzy wspaniałe, niezapomniane dni. Przygoda drugoklasistów rozpoczęła się w poniedziałek 27 maja. Po kilkugodzinnej jeździe autokarem i zakwaterowaniu się w Ośrodku Wczasowo- Kolonijnym popędziliśmy co sił w nogach na plażę. To był wspaniały widok: morze, fale, mewy i największa „piaskownica”. Bawiliśmy się w piasku, kopaliśmy tunele, lepiliśmy babki. A że pogoda była sprzyjająca, mogliśmy nawet zamoczyć nogi w naszym polskim morzu. Ten dzień zakończył się fantastyczną niespodzianką-przy najlepszych hitach muzycznych bawiliśmy się na dyskotece.

Rodzice klasy 1c wraz z wychowawcą postanowili przygotować niecodzienną niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. Z samego rana odbyła się lekcja o naszym mieście prowadzona przez rodziców. Opracowana została mapa, według której dzieci poruszały się  po mieście, odkrywając jego ciekawe zakątki. Szukaliśmy świeżego powietrza przy tężniach, występowaliśmy w wiklinowej muszli koncertowej i oglądaliśmy największy wiklinowy kosz na świecie.  Dzieci zdobywały punkty, za odgadnięte zagadki i wykonane zadania. Mapa zaprowadziła nas także do pizzerii, gdzie uzupełniliśmy stracone kalorie i otrzymaliśmy upominki.

To już po raz drugi odwiedziliśmy Castoramę w Poznaniu. Uczniowie wykonywali skrzyneczki na skarby ze sprawnością godną miana prawdziwego majsterkowicza. „Trening czyni mistrza”. Potrafimy dopasować elementy drewniane, posługiwać się młotkiem, malować impregnatem do drewna, komponować elementy dekoracyjne. Efekt super!

W piątek 24 maja o godz. 9:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, odbył się po raz drugi koncert „Trójkowe Świętowanie”. Tym razem nasi najmłodsi uczniowie przygotowali program z okazji Dnia Rodziny.

W poniedziałek, 13 maja w naszej szkole gościły dzieci z grupy „Słoneczka” z Przedszkola nr 4 im. Bolka i Lolka w Nowym Tomyślu. Przyszli uczniowie spisali się na medal. Prawidłowo wykonali zadanie przygotowane przez kolegów z klasy 1a, przymierzyli się do uczniowskich ławek. Zwiedzili szkołę, zobaczyli stołówkę, odwiedzili nawet Panią Dyrektor w gabinecie. Na zakończenie spotkania była wspólna zabawa na szkolnym placu zabaw.

Uczniowie klas 1a i 1b uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Wioski Indiańskiej w Nowym Jaromierzu, gdzie mogli poznać i obejrzeć na własne oczy, jak żyli Indianie Równin Ameryki Północnej w XIX wieku. W tipi znajdują się repliki strojów, broń, przedmioty codziennego użytku. Dzieci miały okazję strzelać z łuku, rzucać rzutkami. Były również tańce indiańskie, pieśni oraz  legendy wysłuchane przy ognisku i pieczenie kiełbasek.

Koło teatralno-taneczne Fantazja przygotowało mini spektakl dla koleżanek i kolegów z klas pierwszych i drugich z wierszami Jana Brzechwy.  Znane wszystkim: „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Samochwała” wystąpiły wspólnie z „Kaczką Dziwaczką”, „Żukiem i Biedronką”, „Żabą i Doktorem”, „Żurawiem i Czaplą”. Na koniec przedstawienia  „Fantazja” zatańczyła wiosenny taniec.

Każdy z nas w czymś jest dobry, każdy jest potrzebny i niepowtarzalny i każdy ma jakiś talent. 9 maja można było się o tym przekonać w klasie 1c. Tego dnia popisy akrobatów, tancerzy, iluzjonistów, siłaczy, sportowców, super matematyków, konstruktorów opanowały salę. W przeciwieństwie do programu telewizyjnego, u nas wszyscy zdobyli pierwsze miejsce i zachwycili swoich rówieśników.  Brawo!

W 1c nastąpił finał projektu "Klimatyczna klasa". Uczniowie tej klasy od września są studentami Fundacji Uniwersytet Dzieci. Nauka postaw ekologicznych poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty, zakończyła się wykonaniem prac pt. „Ze starego coś nowego”. Powstały doniczki, piórniki, samochody, skarbonki i wiele innych. Prawdziwym przebojem klasy została wymyślona przez Filipa zabawka zręcznościowa, którą nazwaliśmy "hop do celu", wykonana z butelki plastikowej oraz opakowania po jajku z niespodzianką. Organizujemy podczas przerw turniej celności i zręczności.

A4 Infociacho