Edukacja wczesnoszkolna

W poniedziałek 26 listopada klasy pierwsze przyszły do szkoły ze swoimi przyjaciółmi- pluszowymi misiami oraz innymi pluszakami. Okazją do wspólnej zabawy i świętowania był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Ta popularna zabawka towarzyszy dzieciom już od 118 lat i sądząc po frekwencji miśków, nadal jest jedną z ulubionych przytulanek. 

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas I-II włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

W listopadzie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości został zorganizowany konkurs wiedzowy „Polska moja ojczyzna” dla uczniów klas drugich. W konkursie wzięło udział 15 uczniów po 5 z każdej klasy. Wszyscy wykazali się doskonałą wiedzą o naszej ojczyźnie Rzeczpospolitej Polsce. 

Chcąc uczcić zbliżające się Święto Niepodległości  klasy pierwsze i drugie wzięły udział w Przeglądzie piosenki i wiersza o tematyce patriotycznej. Było bardzo uroczyście. Wszyscy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali się przed publicznością. Oczywiście dominowały barwy narodowe: biel i czerwień, które podkreśliły powagę całego wydarzenia i jego uroczysty charakter.

W środę 31 października klasy pierwsze wzięły udział w spotkaniu z cyklu Alfabet Tradycji w Miejskiej Bibliotece. Tym razem dzieci miały okazję zapoznać się z tradycją i zwyczajami rejonu kaliskiego. Dziewczynki chodziły z gaikiem, a chłopcy z kokotkiem. Tradycja to super zabawa -zgodnie stwierdziły pierwszaki.

Dzięki wielkiej charyzmie rodziców i uczniów klas pierwszych i drugich akcja zbiórki kasztanów dobiegła końca z niesamowitym wynikiem ponad 1200 kilogramów. W dniu 30 października nastąpiło podziękowanie. Pan Dyrektor Dariusz Stachecki, każdej klasie biorącej udział w akcji, wręczył dyplomy i drobne upominki, ufundowane przez Radę Rodziców. Za pieniądze uzyskane z akcji zakupione zostaną pomoce dydaktyczne dla edukacji wczesnoszkolnej.

24 października br. odbył się konkurs plastyczny pt. Godło Polski, na poziomie klas I i II edukacji wczesnoszkolnej. Konkurs ten jest kolejnym z działań w naszej szkole upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Do samodzielnej pracy z przygotowanymi wcześniej materiałami przystąpiło 20 uczniów. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy i świadomości na temat godła jako jednego z najważniejszych symboli państwa polskiego. Dodatkowo konkurs ten pobudzał kreatywność i rozwijał techniki sztuki plastycznej, prace bowiem mogły przedstawiać artystyczne wizje godła państwowego.

9 października klasa 1c zaprezentowała inscenizację wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy. Przygotowano stroje, przystrojono salę lekcyjną i po wielu próbach mogliśmy pokazać nasze pierwsze aktorskie role w równoległych klasach pierwszych.

Co było najpierw "jajko czy kura?", jak zrobić "złote i gumowe jajo"?. Na te pytania klasa 1c znalazła odpowiedzi w trakcie lekcji eksperymentów. Oczywiście bardzo ważne są kulinarne zalety "jaj". Nasi mali kucharze zrobili sałatki, kanapki i pasty. Wszystko było smaczne i pięknie podane. Nie powstydziłby się "masterchef  junior".

W dniu 27 września nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego dla uczniów klas drugich pt. "Lato w obiektywie”. Do konkursu zgłosiło się siedmiu uczniów jeszcze w czerwcu. Wszyscy zostali zwycięzcami. Każdy uczeń otrzymał dyplom i nagrodę. W skład jury wchodzili wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Tak przedstawiają się wyniki:

1 MIEJSCE zdobyli ex aequo uczniowie klasy 2 C: Jan Burdziński oraz Filip Wojcieszak

2 MIEJSCE uczennica klasy 2A: Patrycja Błażejczyk oraz uczennica klasy 2B- Malwina Kania

3 MIEJSCE uczennice klasy 2B: Joanna Kałek i Zuzanna Świątek oraz uczeń 2C- Kamil Kuster.

A4 Infociacho