W poniedziałek 8 października uczniowie klasy 5a i 5e wzięli udział w spotkaniu autorskim w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Gościem biblioteki była Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pisarka przyjechała do nas aż z Gdańska ze swoją śliczną suczką Muzą, która towarzyszy swojej pani w trasie.

2 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się Warsztaty motywacyjne z Michałem Zawadką w ramach projektu : Mali wielcy Polacy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Chcę być kimś ! czyli jak osiągnąć cele w czasach kiedy wszyscy mają wywalone” – to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły. Czy można osiągać cele, rozwijać się, być kimś oraz kto jest najważniejszy w moim życiu?  - na te oraz inne trudne pytania odpowiadali uczestnicy warsztatów. Michał Zawadka w bardzo intrygujący sposób pokazał jak ważne jest poczucie własnej wartości, jak wybierać własną drogę by osiągnąć najskrytsze marzenia.

7 maja ogłoszony został konkurs na film pt. „długa przerwa w bibliotece”. Jego celem była promocja książki i czytelnictwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako miejsca szczególnego w szkole. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, które pozostaną w naszych zbiorach i będą wykorzystywane do promocji biblioteki. Komisja konkursowa w składzie: pan dyr. Dariusz Stachecki, panie Mąłgorzata Gucia i Renata Kurasińska oceniła filmy biorąc pod uwagę następujące kryteria: oryginalny pomysł, wykonanie, wartość techniczną, wkład pracy oraz ogólne wrażenia artystyczne. Uroczyste wręczenie nagród i okolicznościowych dyplomów miało miejsce 18 czerwca br. w bibliotece szkolnej.

W piątek 11 maja w Szkolnym Centrum Informacji odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z terenu gminy Nowy Tomyśl. Gościem naszym była pani psycholog Agnieszka Mandziak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z referatem na temat cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu. Zjawiskiem obserwowanym u coraz młodszych dzieci, które stają się nie tylko ofiarami ale i sprawcami cyberprzemocy czyli przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych:
     - nękanie, straszenie i szantażowanie w sieci internetowej,
     - wyzywanie lub poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych,
     - podszywanie się w Sieci pod inną osobę, kradzież tożsamości,
     - rejestrowanie, publikowanie lub rozsyłanie w Internecie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów, informacji.

 

Szkolne Centrum Informacji ogłasza konkurs na film promujący bibliotekę i czytelnictwo. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału.
Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu. Zapoznaj się z nim!

W tym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Z tej okazji zaprosiłyśmy do biblioteki grupę Króliczki z przedszkola Misia Uszatka na Poranek z Książką. W roli lektorów wystąpiły uczennice klasy 2 gimnazjum: Natasza Najdek, Patrycja Nowak i Patrycja Nowacka, które przeczytały przedszkolakom bajeczkę pt. "Kot Prot gotów do psot". Dzieciaki z wielką uwagą słuchały przygód niesfornego kota, żywo reagowały i prawidłowo odpowiadały na pytania dotyczące lektury. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki do książki jako zachętę do dalszego kontaktu z książką. Chcemy Poranek z Książką wprowadzić na stałe do kalendarza imprez czytelniczych.

Miło nam poinformować naszych czytelników, że księgozbiór biblioteki powiększył się o kolejne nowości. Dzięki wsparciu Rady Rodziców kupiłyśmy 134 książki z zakresu literatury dla najmłodszych. Pachnące nowością baśnie, bajki i bajeczki czekają na uczniów klas pierwszych i czwartych.
Zapraszamy!

Miło nam poinformować, że księgozbiór biblioteczny został poszerzony o dwa egzemplarze książki poetyckiej pt. „Twarze niedomknięte”, autorstwa Kingi Walla.
Pani Kinga jest od niedawna wychowawczynią świetlicy w naszej szkole, natomiast prywatnie, miłośniczką poezji współczesnej. Wspomniana książka ukazała się w czerwcu 2017 roku nakładem Fundacji Kultury Afront, dzięki otrzymanemu przez autorkę Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Dziedzinie Kultury. Redaktorem tomu jest Łukasz Jarosz, znakomity poeta oraz muzyk, laureat prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej z 2013 roku. Promocja „Twarzy niedomkniętych” objęła całą Polskę, trafiając do bibliotek, wydawców, redakcji czasopism, krytyków literackich oraz kapituł najważniejszych Nagród Literackich w kraju, zyskując bardzo dobre recenzje.

Jedną z wielu umiejętności, jakie powinni opanować pierwszoklasiści, jest korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej. W marcu, kiedy umiejętność sprawnego czytania została już przez nich opanowana, uczniowie klas I a, I b i I c zostali uroczycie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych  do korzystania z biblioteki, rozwijanie szacunku do książki oraz wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. W czasie krótkiej pogadanki młodzi czytelnicy zapoznani zostali z księgozbiorem, regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece.

W piątek, 5 stycznia, szkolną bibliotekę odwiedziła Grupa „Laleczek” z Przedszkola nr 1 w Nowym Tomyślu wraz z opiekunkami a 8 stycznia grupa „Kogucików”. Nagle w bibliotece zrobiło się gwarno i wesoło. Przedszkolaki interesowało wszystko wokół. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Krótko przedstawiłyśmy zasady korzystania ze szkolnej biblioteki. W przystępny sposób opowiedziałyśmy o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak należy dbać o książki i zachowywać się w bibliotece.

Miło nam poinformować naszych czytelników, że księgozbiór biblioteki powiększył się  o blisko 1000 pozycji książkowych!! Żadnych lektur!!
Mamy dla Was nowości wydawnicze – pachnącą świeżym drukiem beletrystykę kupioną zgodnie z wynikami ankiety  przeprowadzonej w maju i czerwcu. Wśród nowości: sensacja, fantastyka, historia, literatura przygodowa i obyczajowa dla młodzieży. Książki, które wzruszają i zmuszają do myślenia, które podejmują ciekawe, niebanalne, czasem  kontrowersyjne tematy. Skatalogowane i opracowane czekają na półkach gotowe do wypożyczenia.