W maju nastała długo oczekiwana ładna pogoda. Można było więcej czasu przebywać na świeżym powietrzu. Często wychodziliśmy na boisko szkolne i wygrzewaliśmy się w promieniach słońca. Wiemy, że ruch jest korzystny dla zdrowia.  Dzieci chętnie grały w piłkę, badmintona oraz ringo. Do ulubionych zajęć naszych uczniów należały także zabawy z chustą animacyjną oraz puszczanie baniek mydlanych. Majowe spotkania na zielonej trawce oraz zajęcia sportowe to były nasze główne i ulubione formy aktywności fizycznej.

Obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie. Na drzewach pojawiły się zielone liście, a wokół nas zakwitły kolorowe kwiaty. Ptaki w pośpiechu zaczęły budować gniazda i mogliśmy słuchać ich pięknego śpiewu.

Miesiąc maj rozpoczął się obchodami świąt majowych. Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 maja to ważne święta państwowe. Podczas zajęć omawialiśmy ich historię oraz znaczenie dla każdego Polaka.

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Pozytywnych czynników wynikających z czytania jest wiele. Książki pogłębiają wiedzę i wzbogacają słownictwo. Za ich pośrednictwem możemy zwiedzać świat, poznawać innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Dzieci brały udział w cyklu zajęć promujących czytelnictwo: W kręgu miłośników książek, Nasze lektury, Lubimy czytać!

Dzień Matki to ważne święto, które obchodzimy 26 maja. Uczniowie przygotowali niespodzianki dla swoich mam. Własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki na pewno je ucieszyły. Dzieci podczas zajęć świetlicowych wykonały tradycyjne laurki oraz niezwykłe prezenty, np. dekoracyjne drzewka z mchu na plastrze drewna, butelki z kolorową solą, trójwymiarowe serca.

Święto Patrona Szkoły obchodziliśmy 31 maja. Uczniowie mogli podczas zajęć lepiej poznać patrona szkoły Feliksa Szołdrskiego. Samodzielnie oraz z pomocą wychowawców wyszukiwali w dostępnych źródłach informacji o jego życiu i działalności. Podjęli nawet próbę ulepienia z plasteliny postaci Feliksa  Szołdrskiego.

W maju realizowane były także zadania związane z ekologicznym projektem edukacyjnym. Uczniowie wykonywali ciekawe doświadczenia. Tematem zajęć było znaczenie drzew dla przyrody oraz sposoby segregowania odpadów. Dzieci wykonały makiety przestrzeni miejskiej, zaprojektowały tereny zielone z uwzględnieniem roślin oczyszczających powietrze. Był też czas na zagadnienia edukacji globalnej i omówienie sposobów niemarnowania żywności.

Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy sensoplastyczne (piasek kinetyczny, tęczowa ciastolina). Uczniowie stworzyli także piękne prace: „Kwitnący sad”, „Pejzaż majowy”, „Majowa łąka”, „Maki” oraz „Wiosenne drzewko” (wykonane techniką 3D). Wiele z nich powstało w ramach projektu „Kreatywne prace plastyczne”. Nie zabrakło też zabaw konstrukcyjnych, relaksacyjnych, zabaw językiem angielskim. Nowością było planowanie podróży z globusem w ręku oraz zabawa „Słowa od serca na dłoni”, w wyniku której dzieci przekonały się, jakie pozytywne cechy dostrzegają w nich ich rówieśnicy.

Wiosna w pełni. Cały czas jesteśmy bardzo zapracowani. Razem z naszymi podopiecznymi tworzymy, budujemy, rysujemy, malujemy, czytamy i piszemy. Mamy wrażenie, że zajęcia nigdy się nie kończą. Nie jesteśmy jednak w ogóle zmęczeni. To przecież wspaniała zabawa!

 

 Wychowawcy świetlicy