10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, zmuszeni względami bezpieczeństwa musieliśmy zrezygnować z przedstawienia i dużej uroczystości na hali sportowej. W trosce jednak o pamięć historycznego wydarzenia jakim jest odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów, postanowiliśmy uczcić to wydarzenie montażem słowno – muzycznym nadanym przez radiowęzeł szkolny.

Uczniowie w klasach wysłuchali krótkiej historii narodu polskiego i okoliczności odzyskania niepodległości. Przedstawiono kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I Wojny Światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót Polski na mapę Europy jako niepodległego, suwerennego kraju. Montaż był okazją do refleksji nad trudną historią Polski. Przypomniał nam, że powinniśmy pamiętać o tym, że najcenniejsze wartości takie jak wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, że musimy je szanować, doceniać i pielęgnować. Powinniśmy być z tych wartości dumni i cieszyć się, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

Następnym punktem obchodów był udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Uczniowie, wraz ze swoimi nauczycielami ustawili się przed salami lekcyjnymi, aby punktualnie o 11:11 przystąpić do wykonania hymnu. Była to bardzo wzruszająca chwila. Całą szkołę wypełniały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Na wszystkich piętrach, korytarzach i hali sportowej cała społeczność szkolna, a więc mali, więksi i dorośli wspólnie odśpiewali hymn państwowy.
Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe widoczne na każdym kroku: flagi, kotyliony, gazetki oraz odświętny stój uczniów.
Wszystko to razem uświadomiło nam, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej, stanowiącej przecież istotę patriotyzmu.

nauczyciele historii