Świetliki z grupy pomarańczowej uczestniczą w cyklu zajęć pod nazwą Świetlicowe lekcje przyrody. Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z różnymi zagadnieniami dotyczącymi życia roślin i zwierząt oraz obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku.

Świetliki uczą się odpowiedzialności za stan środowiska oraz kształtują postawy proekologiczne. Formuła zajęć opiera się na połączeniu nauki i zabawy z działaniami praktycznymi podczas których dzieci mają możliwość wykazania się kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole.

Pierwszą okazją do wzbogacenia swojej wiedzy było obchodzone niedawno Święto Drzewa, którego idea sięga roku 1872. Wówczas to znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton zaapelował do rodaków, by każdy, kto ma taką możliwość, sadził nowe drzewa. W Polsce święto obchodzone jest od 2002 roku.
Świetlicowe obchody Święta Drzewa rozpoczęły się już w czwartek 7 października. W ciągu kilku dni dzieci uczestniczyły w zajęciach artystycznych, tworząc piękne prace łączące różne techniki plastyczne. Udało nam się również skonstruować pokaźną, przestrzenną pracę z materiałów nadających się do ponownego przetworzenia – w ten sposób powstało jesienne drzewo z grubego kartonu, tekturowych rolek, kawałków drewna i kolorowych liści.

Ku naszej olbrzymiej radości zaproszenie na zajęcia przyjęła pani Danuta Reiman, która uczy przyrody. Świetliki z zapartym tchem pochłaniały różne ciekawostki dotyczące drzew, ich budowy, etapów wzrastania, a także znaczenia drzew dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały rodzaje drzew liściastych i iglastych, jakie możemy spotkać w polskich lasach oraz ich charakterystyczne cechy. Świetliki obejrzały różne przyniesione przez naszego gościa liście i szyszki i próbowały odgadnąć z jakich drzew pochodzą. Dowiedziały się też, dlaczego jesienią przebarwiają się liście oraz poznały zasady tworzenia zielnika.

Zgodnie z ideą Święta Drzewa, podjęliśmy próbę zasadzenia drzew, na razie w warunkach szkolnych – będziemy obserwować wzrost naszych sadzonek od malutkich łodyżek.

Podczas zajęć nie zabrakło również inspiracji ze sztuki. Poznaliśmy słynnych artystów oraz ich dzieła malarskie, w których dominuje motyw drzewa. Duże wrażenie na dzieciach wywarły prace Friedensreicha Hundertwassera i jego drzewa przypominające „lizaki”. W naszej galerii pojawiły się więc niezwykle kolorowe prace inspirowane tym wyjątkowym stylem.

Stworzyliśmy też „żywe obrazy” z darów jesieni zebranych podczas leśnych spacerów. Opadłe z drzew kawałki kory, patyki czy liście posłużyły nam do wykonania ciekawego plakatu.

Obchody Święta Drzewa zakończyliśmy wspólnym oglądaniem pięknych atlasów przedstawiających polskie lasy w obiektywie leśników.

Kinga Laskowska-Szofer