Edukacja wczesnoszkolna
W minionym tygodniu w klasie I a gościliśmy p. Roberta Olszańskiego- tatę naszego kolegi Wojtka. Wizyta gościa związana była z omawianą na zajęciach tematyką dotyczącą kosmosu.
Pan Robert od wielu lat interesuje się tą właśnie tematyką i swoją wiedzą postanowił podzielić się z pierwszakami. Dzieci wysłuchały ciekawostek o kosmosie oraz obejrzały przyniesiony przez gościa teleskop soczewkowy Refraktor (umożliwiający dostrzeżenie np. na Księżycu takich detali, jak góry czy kratery). Niesamowitą atrakcją było obejrzenie filmu edukacyjnego pt. „Krążące planety w Układzie Słonecznym”. Uczniowie mogli przyjrzeć się wszystkim planetom w bardzo dużym zbliżeniu oraz zobaczyć i poznać nazwy ich księżyców. Obejrzeli przepiękne konstelacje gwiazd, drogi mleczne oraz inne galaktyki. Bardzo ciekawą atrakcją był fragment filmu, w którym mogli dostrzec tzw. „czarną dziurę”. Wspaniałą niespodzianką, którą przygotował dla nas p. Robert, była transmisja z teleskopu Hubble'a poruszającego się po orbicie okołoziemskiej oraz transmisja na żywo z kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Udało nam się dostrzec nawet rękę astronauty! Ogromne wrażenie na pierwszakach zrobiło nagranie przedstawiające centralną gwiazdę Układu Słonecznego, jaką jest Słońce. Dzieci mogły zaobserwować wciąż „pracującą” jej powierzchnię i efektowne na niej wybuchy. Na koniec p. Robert udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez dzieci pytania.
Niewątpliwie tematyka kosmosu jest tematyką, która bardzo podoba się pierwszakom. Dzięki wizycie p. Roberta dzieci miały możliwość zaobserwowania niesamowitych zjawisk, które dzieją się we wszechświecie. Z całą pewnością te ciekawe zajęcia pozostaną na długo w pamięci uczniów!
Panie Robercie- dziękujemy!
Uczniowie kl. 1 a z wychowawcą Magdaleną Wartel
 
 

A4 Infociacho