Świetliki z grupy pomarańczowej rozpoczęły realizację cyklu zajęć poświęconych doświadczeniom sensorycznym. Spotkania z Sensoplastyką® zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczniów, dla których kolorowe masy plastyczne, wybuchowe mikstury, czy pachnące substancje różnego rodzaju, stanowią ciekawe źródło zabawy i relaksu. To także sposób na pobudzanie wszystkich zmysłówjednocześnie poprzez ćwiczenia wspomagające budowanie świadomości ciała i przestrzeni.

Udział w zabawach sensorycznych przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa na optymalny rozwój całego organizmu, wspiera samodzielność i kreatywność dzieci oraz wzbudza ciekawość poznawczą. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej, tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dziecka.

Podczas kilku spotkań z plastyką sensoryczną, Świetliki miały okazję wykonania różnych mas plastycznych, które następnie wykorzystaliśmy w zabawach konstruktorskich. Udało nam się stworzyć ciekawą ciastolinę, której receptura pozwala na wielokrotne ugniatanie z zachowaniem wszelkich właściwości do kilku miesięcy.

Dzieci przekonały się również, że w pracach plastycznych możemy wykorzystać nawet wodę z ciecierzycy 😉Tzw. aquafaba w połączeniu z cream of tartar pozwala uzyskać pianę, której trwałość i konsystencja doskonale nadają się do malowania! Wystarczy tylko nadać jej dowolny kolor wkraplając barwnik spożywczy.

Nie zabrakło również ciągliwej i elastycznej masy, idealnie sprawdzającej się w zabawach relaksacyjnych. Nasz slime był jednak inny niż wszystkie, bo puszysty i miękki w dotyku.

Malowanie pianą na tyle spodobało się dzieciom, że postanowiliśmy poświęcić trochę czasu na wykonanie pienistych, barwnych wulkanów. Słoiki, miska, barwnik i odpowiednia receptura zapewniły nam moc wrażeń i uśmiechu.

Pierwszy cykl zajęć sensoplastycznych zakończyliśmy wykonaniem barwnej mozaiki na mleku oraz obserwowaniem efektownych doświadczeń z wykorzystaniem kilku prostych składników.

Wszystkie nasze zabawy były bezpieczne dla zdrowia dzieci, bowiem opierały się na ekologicznych i biodegradowalnych materiałach, przygotowanych z produktów spożywczych. Do zajęć w parach lub grupach przystąpiliśmy po dokładnej dezynfekcji rąk i stanowisk przeznaczonych do zabawy.

Kinga Laskowska-Szofer