Luty w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem zajęć multisensorycznych. Dzieci miały okazję wziąć udział w wielu zabawach, angażujących wszystkie zmysły – w salach świetlicowych było kolorowo i pachnąco, a przejawy ekspresji twórczej mogliśmy podziwiać na tablicach wystawowych zdobiących szkolne korytarze.

Walentynkowe serca w formie witraży czy origami, dinozaury, koty i niedźwiadki, barwne maski, a nawet karnawałowe klauny – to tylko niektóre z licznych tematów prac plastycznych, uwielbianych przez dzieci. A okazji do ich wykonania w lutym nie brakło. Dni tematycznych, stanowiących motywy przewodnie poszczególnych tygodni, było mnóstwo.

Na początku miesiąca królowała jeszcze sroga zima, której odzwierciedlenie mogliśmy podziwiać w pracach przestrzennych, zwłaszcza poświęconych odległym lodowym krainom. Dzieci poznały położenie Arktyki oraz Antarktydy na mapie świata, a także ciekawostki dotyczące tych miejsc na ziemi. Wykonały też suchymi pastelami zorzę polarną, lapbooka o pingwinach i piękną dekorację z użyciem folii, która posłużyła do zbudowania igloo.

Wzięliśmy też aktywny udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, przypominając najważniejsze zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z zasobów wirtualnej przestrzeni. Świetliki wykonały plakaty tematyczne, a także sensoryczny napis „Bezpieczni w sieci”, który stał się mottem zajęć. Zapoznaliśmy się z filmami edukacyjnymi programu Asy Internetu, a w ramach podsumowania wykonaliśmy quiz na platformie Interlandia, dzięki któremu Świetliki otrzymały certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę.

Był też czas na aktywność fizyczną i zajęcia sportowe na hali gimnastycznej, które zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji. Do ulubionych zajęć muzyczno-ruchowych zdecydowanie dołączyła w tym miesiącu zumba oraz aerobik i Just Dance. Dzięki chuście animacyjnej udało się również stworzyć okazałą indiańską wioskę – przestrzeń swobodnych zabaw i relaksu.

Nie zabrakło również zajęć kulinarnych, podczas których dzieci spróbowały swoich sił w cukierniczych wyzwaniach, piekąc pyszne czekoladowe babeczki. Natomiast amatorzy bardziej wytrawnych dań mogli skosztować śniadaniowych sandwiczy. Walentynki również stały się okazją do samodzielnego przygotowania kruchych babeczek z własnoręcznie ubitą śmietaną i domowymi konfiturami. Słodko było także z okazji Światowego Dnia Nutelli, w którym Świetliki wykonały deserowe przekąski w kształcie misiów z wafli ryżowych, bananów i żurawiny, z dodatkiem kremu orzechowego.

Zajęcia sensoplastyczne nabrały też nowego, niecodziennego charakteru. Spróbowaliśmy bowiem malowania ekspresyjnego na folii stretchowej, ułożyliśmy barwne i pachnące mozaiki z galaretki i świetnie się bawiliśmy wykonując najróżniejsze jadalne masy plastyczne. Bywały dni, w których niewątpliwie przyświecało nam hasło „Szczęśliwe dzieci, to brudne dzieci” 😉

W ramach cyklu zajęć „Poniedziałki ze sztuką”, dzieci dowiedziały się czym są mandale, jakie terapeutyczne znaczenie odgrywa proces ich tworzenia oraz posługiwanie się w sztuce określonymi kolorami, które wpływają na nasze samopoczucie czy zdolność koncentracji.

W lutym dzieci nie zapomniały też o swoich rówieśnikach z całej Polski, którzy z powodu poważnych chorób spędzają większość swojego czasu w szpitalach lub w domach. Świetliki, w ramach akcji „Marzycielska Poczta”, już po raz trzeci przygotowały kartki z pozdrowieniami, laurki i rysunki, które rozesłaliśmy do małych pacjentów.

Był też konkurs wiedzy pod nazwą „Mistrz Zagadek”, spotkania czytelnicze z udziałem zaproszonych nauczycieli, zabawy rozwijające kreatywne myślenie i wyobraźnię, kodowanie oraz wiele innych aktywności, które trudno zliczyć.

Świetlica tętni życiem! Dzieci aktywnie spędzają czas bawiąc się i ucząc w przyjaznej atmosferze. W ten sposób nastał marzec, miesiąc wiosennego budzenia się przyrody do życia. O naszych obserwacjach, radosnym powitaniu tej pięknej pory roku i nowych przygodach opowiemy Wam za miesiąc.

Wychowawcy świetlicy