Świetlica

W ciągu dwóch ostatnich dni Świetliki z grupy pomarańczowej świętowały wyjątkowy dzień - Dzień Kropki. To niepozornie brzmiące święto obchodzone jest na całym świecie, a przyświeca mu idea rozbudzania w dzieciach kreatywności, odkrywania swoich talentów i uwalniania naturalnej ekspresji twórczej, która drzemie w każdym z nas.

Wszystko zaczęło się od książeczki Petera Reynoldsa pod tytułem "The dott", czyli "Kropka". Podczas zajęć świetlicowych przeczytaliśmy książkę w przekładzie na język polski, poznaliśmy historię małej dziewczynki imieniem Vashti, a jej przygoda stała się dla nas inspiracją do poszukiwań własnych zainteresowań plastycznych. Szereg zadań zespołowych oraz indywidualnych pozwolił dzieciom sprawdzić swoje umiejętności w kodowaniu, łamigłówkach matematycznych, czy rozwiązywaniu sudoku. Wiele emocji przysporzył nam kolorowy escape room, dzięki któremu poznaliśmy też barwy podstawowe i pochodne. Świetliki dowiedziały się też czym są QR kody oraz w jaki sposób można za ich sprawą zakodować różne zadania. Za sprawą aplikacji - czytnika QR kodów odszyfrowaliśmy jedno z zadań, jakim było obejrzenie krótkiej bajki o Vashti, znajdującej się pod wskazanym linkiem. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć zajęć plastycznych - kropki, kropeczki, czy wielkie kropy pojawiały się na kolorowych pracach różnego formatu, wyzwalając radość i satysfakcję z twórczej swobody, którą Świetliki tak bardzo kochają.

Stworzyliśmy również własną galerię kropek, zastanowiliśmy się jakie przedmioty codziennego użytku przypominają kropkę, a jakie mają jej kształt. Każdy miał też okazję odkryć własne motto, które przyświecało mu podczas tego wyjątkowego święta twórczości - słowa Marca Chagalla, Bruce'a Liptona czy Pablo Picasso zainspirowały nas do dalszych twórczych wyzwań i czerpania przyjemności z tworzenia. Pamiętajcie więc: "Jeżeli tworzę z serca, wszystko działa". Może uda nam się zachęcić Was, by otworzyć swoje serca i odkryć talenty?

Kinga Laskowska-Szofer

A4 Infociacho