Świetlica

W ciągu kilku minionych miesięcy, Świetliki z klas IIA i IIC poznawały niezwykły świat muzyki klasycznej. Podczas zajęć rozbrzmiewały dźwięki trąbki, harfy, klarnetu, wiolonczeli i wielu innych instrumentów. Dzięki nagraniom koncertowym mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca muzyków orkiestry symfonicznej oraz poznać poszczególne grupy instrumentów.


Przekonaliśmy się także, że muzyka może wpływać na nasz nastrój, uspokajać lub pobudzać do działania, wzruszać, a nawet zachwycać. Niezwykłym doświadczeniem było wysłuchanie w całości słynnego „Bolera” Maurice’a Ravela, podczas relaksacji z zamkniętymi oczami, a następnie malowanie ekspresyjne pod wpływem usłyszanych dźwięków. Przekonaliśmy się wówczas, jak różne odczucia może w nas wzbudzać ten sam utwór. Poznaliśmy również utwory Beethovena, Mozarta, czy Chopina.

Zaproszenie na zajęcia przyjęło również dwoje uczniów naszej szkoły, którzy jednocześnie uczą się w Szkole Muzycznej. Mateusz Sara zaprezentował swój talent w grze na klarnecie, a Maja Kukuła przybliżyła dzieciom realia nauki gry na skrzypcach. Obydwaj młodzi muzycy opowiedzieli o budowie instrumentów, przekazując nam wiele ciekawostek. Zachęceni ich opowieściami wybraliśmy się też do Szkoły Muzycznej, gdzie czekał na nas wspaniały koncert. Uczniowie PSM kolejno prezentowali swoje instrumenty oraz muzyczne umiejętności.

Przygoda z muzyką klasyczną zaowocowała wieloma deklaracjami o chęci podjęcia nauki gry na różnych instrumentach. Jednogłośnie stwierdziliśmy też, że nie potrafimy wyobrazić sobie codziennego życia bez muzyki.

Kinga Walla

A4 Infociacho