Aktualności

W poniedziałek 4 marca 2019 o godz. 5:50 uczniowie klasy 4e zebrali się przy szkole, by o godz. 6 rano wyjechać w góry na narty biegowe. Naszym celem była miejscowość Jakuszyce. Jakuszyce są dzielnicą Szklarskiej Poręby, jednocześnie miejscem, w którym znajduje się najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Polana Jakuszycka jest miejscem, w którym organizowanych jest wiele imprez sportowych, zarówno o charakterze międzynarodowym np. Puchar Świata, Bieg Piastów, jak i mniejsze np. Puchar Polski lub Puchar Karkonoszy.

Na miejsce dotarliśmy o godz. 11:00. Wyposażeni w sprzęt narciarski wyruszyliśmy na trasę biegową, gdzie odbyło się szkolenie poprowadzone przez instruktora narciarstwa biegowego - pana Tomasza Głażewskiego, pracownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu.
Lekcje przebiegały bardzo dynamicznie: instruktarze, ćwiczenia i salwy śmiechu,  wybuchające w momentach akrobatycznych upadków i potknięć uczestników kursu.
Na twarzach uczniów nie było widać zniechęcenia, jedynie zachwyt i euforię.  Dzieci dotychczas nie znały techniki biegów narciarskich, a niektóre po raz pierwszy mogły podziwiać piękno krajobrazu górskiego. Zaangażowanie grupy było ogromne. Z łatwością uczniowie przyswoili sobie podstawowe umiejętności poruszania się na nartach i tym sposobem, wyruszyliśmy na pięciokilometrową trasę dla początkujących.
W trakcie biegu podziwialiśmy malownicze widoki szlaku górskiego, pokrytego metrową pokrywą śniegu, wzdłuż którego miejscami wyłaniał się rwący potok górski.
Po dotarciu do wyznaczonego celu, odbyły się liczne konkursy sprawnościowe. Konkurencji nie byłoby końca, gdyby nie upływający czas.

Droga powrotna minęła znacznie szybciej i mniej kolizyjne. Uwieńczeniem trasy były zjazdy ze stoku - indywidualne i  z asekuracją instruktora oraz p. Pawła Oszejko, podczas których można było podziwiać prawdziwy kunszt narciarstwa biegowego opanowanego przez uczniów klasy 4e. Powstały materiały dokumentacyjne: zdjęcia i filmy autorstwa wychowawczyni klasy - p. Aleksandry Antoniewicz-Kaszczyńskiej, która wnikliwie obserwowała zachowanie uczniów w trakcie zajęć, zwracając uwagę na wzmocnienie więzi klasowych, poprzez aktywny sposób spędzania czasu. Motywowała i kibicowała postawom sportowym: sile walki, determinacji mimo trudności i porażek, ponawianiu prób w dążeniu do celu, kształtowaniu ducha sportowego.

Za możliwość tak wyjątkowego wyjazdu, kształtującego wiele wartości wychowawczych dziękujemy Dyrekcji OSiRU w Nowym Tomyślu, który był głównym organizatorem tego wydarzenia.

Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska

 

A4 Infociacho