13. 10. 2017 r. (piątek). Często mówi się że piątek- trzynastego, nie jest datą szczęśliwą.


Uczniom klasy III e i ich trzem koleżankom z II a udało się odczarować tę datę. Wybraliśmy się właśnie w tym feralnym terminie na wystawę „FRIDA KAHLO & DIEGO RIVERA Polski kontekst” do CK Zamek w Poznaniu. Tam właśnie w dniach 28. 09. 2017- 21. 01. 2018 r. prezentowana jest pierwsza i jedyna w swoim rodzaju wystawa sztuki meksykańskich malarzy w naszym kraju. Wystawie prac Fridy i Diega towarzyszą:

  • prezentacje współczesnych grafik meksykańskiej grupy artystycznej meXylo (członkowie tej grupy poddają refleksji fenomen Fridy Khalo i jej twórczości, przewyższającej dzisiaj popularnością niemal wszystkich innych artystów z Meksyku),
  • przestrzeń poświęcona Wystawie Sztuki Meksykańskiej, która odbyła się w Warszawie w 1955 roku,
  • wystawa fotografii Bernice Kolko- przyjaciółki Fridy, która towarzyszyła jej w ostatnich latach jej życia,
  • kameralna przestrzeń projekcyjna, w której wyświetlany jest pełnometrażowy film dokumentalny o twórczości i życiu Fridy i jej męża.


Nam udało się zwiedzić wraz z przewodnikiem tę barwną wystawę oraz zobaczyć trzy, z proponowanych przez organizatorów, wydarzeń jej towarzyszących. Na zajęciach poznaliśmy historię życia Fridy i Diega, dowiedzieliśmy się wiele o źródłach inspiracji ich dził. Przede wszystkim jednak zobaczyliśmy obrazy. Trzeba przyznać, że robią wrażenie. Nie wszystkim i nie wszystkie obrazy się podobały. Jesteśmy jednak pewni, że nie można przejść obok nich obojętnie. Polecamy wystawę i już szukamy następnych wydarzeń, w których z całą pewnością weźmiemy udział.

Katarzyna Beyer, Renata Orlicka