Edukacja wczesnoszkolna

W piękny czwartkowy poranek 14 czerwca 2018r. uczniowie z klasy I a wraz z wychowawcą p. Magdaleną Wartel oraz p. Agnieszką Roj udali się na wycieczkę do Gniezna, Lednicy i Pobiedzisk w poszukiwaniu historycznych początków państwa polskiego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Gnieźnie, od spaceru po koronacyjnej katedrze polskich królów, gdzie mogliśmy podziwiać nie tylko jej piękno, ale także zobaczyć relikwiarz św. Wojciecha oraz zapoznać się z tragicznymi losami jego życia. Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w niezwykłych warsztatach „Jak powstawał gród, czyli zbudujmy Gniezno”, podczas których tworzyliśmy makietę gnieźnieńskiego grodu- budowaliśmy modele chat mieszkalnych i bram oraz model katedry i palatium. W salach wystawowych oglądaliśmy eksponaty służące naszym przodkom do codziennego życia, a także insygnia królewskie.

Kolejnym przystankiem wycieczkowiczów była Lednica, gdzie po krótkim odpoczynku zabraliśmy się ostro do pracy! Najpierw zbieraliśmy truskawki, by następnie uczestniczyć w warsztatach kulinarnych i wcielić się w kucharzyJ Pod bacznym okiem szefowej kuchni sami przygotowywaliśmy sobie obiad w postaci pierogów z truskawkami, który zjedliśmy zresztą z ogromnym apetytem. Nasze pierogi były przepyszne!

Z porządną dawką nowej energii ruszyliśmy dalej, by odkrywać ślady przeszłości. Promem przedostaliśmy się na wyspę-Ostrów Lednicki. Tu w pozostałościach po starym palatium straszyły nas duchy pierwszych Piastów. Wcielaliśmy się także w małych archeologów i z lednickiej ziemi odkopywaliśmy skarby przeszłości.

            Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było zwiedzanie repliki średniowiecznego grodu w Pobiedziskach. Tu mieliśmy okazję przymierzyć średniowieczne stroje wojenne i obejrzeć broń z tego okresu. Tu również oglądaliśmy machiny oblężniczo-obronne. Świetnie bawiliśmy się podczas strzelania z kuszy wałowej oraz odpalania Trebusza.
Pełni fantastycznych wrażeń, ze sporą dawką wiedzy historycznej oraz zakupionymi pamiątkami wróciliśmy bezpiecznie do Nowego Tomyśla.

Uczniowie klasy I a
z wychowawcą Magdaleną Wartel i Agnieszką Roj

A4 Infociacho