W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi klasa 1a odwiedziła Stację Uzdatniana Wody  PWiK w Nowym Tomyślu. W nawiązaniu do tematów omawianych w szkole, szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Skąd pochodzi woda płynąca w kranach naszych domów? Czy jest ona dobrej jakości?  Czy może jej zabraknąć?

Naszym przewodnikiem po stacji był pan Paweł Obrębowski – Kierownik Zakładu Wodociągów.  W sposób bardzo interesujący omówił drogę wody od jej pobrania ze studni głębinowej, poprzez napowietrzenie, oczyszczenie i uzdatnienie, aż do przesłania jej siecią wodociągową do naszych domów.

Dowiedzieliśmy się, że w naszej gminie funkcjonuje 11 studni głębinowych.  Nowotomyska woda jest bardzo dobrej jakości, pochodzi z pokładów znajdujących się na głębokości ponad 70 m. Na koniec zwiedzania, dzieci zostały zaproszone do starej wieży ciśnień, w której mieści się sala konferencyjna. Bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły, obiecując dołączyć do grona osób oszczędzających cenny skarb, jakim jest woda.

Alina Adamiak