W piątek 9 grudnia 2022 r. klasy IIe i IIId wybrały się na wycieczkę do Gniezna, by odwiedzić Fabrykę Szklanych Ozdób Choinkowych oraz Katedrę Gnieźnieńską. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią i zabytkami architektury Gniezna oraz zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność naszego kraju.

Podczas wizyty w gnieźnieńskiej fabryce Uczniowie mieli okazję zdobycia wiedzy na temat poszczególnych etapów produkcji bombek oraz wykazania się inwencją twórczą podczas samodzielnego ich malowania .

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Fabryce Ozdób Szklanych, która istnieje w Gnieźnie od 1991 roku. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali każdy etap powstawania szklanych bombek – od ręcznego dmuchania szkła, poprzez srebrzenie, lakierowanie i wreszcie dekorowanie. Ręczna technologia sprawia, że każda bombka jest wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach dekorowania bombek – udało się nawet odkryć głęboko skrywane talenty! W fabryce było czuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę imienną bombkę wykonaną przez zawodowych artystów oraz własnoręcznie udekorowane dzieła.

Z fabryki udaliśmy się na spacer po urokliwych uliczkach Gniezna, podziwiając tamtejszą architekturę. Kolejnym etapem zwiedzania było wejście z przewodnikiem do Katedry Gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha. Uczniowie dowiedzieli się jakie wydarzenia historyczne miały miejsce w Katedrze. To tutaj arcybiskupi, a później prymasi dokonywali królewskich koronacji. Ogromne wrażenie zrobiła na Uczniach bogato zdobiona trumna z relikwiami Świętego Wojciecha. Udało nam się również zwiedzić podziemia katedralne, w których zobaczyliśmy najstarszy w Polsce napis nagrobkowy oraz fragmenty bazyliki Mieszka I. Przy dawnym, głównym wejściu do katedry podziwialiśmy ponad 800letnie, wykonane z brązu Drzwi Gnieźnieńskie i poznaliśmy ich niesamowitą historię.
To był wspaniały dzień!


Sonia Halasz, Malwina Paszke,i Agnieszka Roj