XX Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

25 maja br. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyły się jubileuszowe XX Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przyjmij każdego takim, jakim jest… to słowa niemieckiego poety Cäsar Flaischle, którymi Wiesława Skoczylas rozpoczęła jubileuszowe XX Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na widowni zasiedli zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner, Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki, dyrektorzy placówek oświatowych oraz instytucji na co dzień wspierających naszych  wychowanków  i uczniów, rodziców a także osoby, których Dzień Godności obchodzimy. Przyjął nasze zaproszenie i zaszczycił nas swoją obecnością Senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Filip Libicki.

Wystąpienie z okazji 20-tych obchodów Dnia Godności wygłosiła pani Emilia Wałęsa inicjatorka i wieloletnia współorganizatorka Gminnych Obchodów. Oto fragmenty wystąpienia.

 …Zaczęliśmy skromnie — od jednej klasy w Szkole Podstawowej nr 2, a w Dniu Godności brali udział dyrektorzy szkoły, pedagog, nauczyciele i terapeuci — słowem najbliżsi. Ale od samego początku silnie akcentowaliśmy potrzeby osób niepełnosprawnych, konieczność ich powszechnego uczestnictwa w życiu społecznym, oczekiwanie zrozumienia i zwykłego, przyjaznego, pozbawionego uprzedzeń  i lęków traktowania. Pokazaliśmy, jakie drzemią    w nich talenty, co mają do zaoferowania innym, jak są odważni i twórczy (…). Obserwuję, że w ciągu tych 20 lat już bardzo wiele zmieniliśmy na korzyść.

Z roku na rok nasze spotkania rozrastały się za sprawą powstających oddziałów w innych placówkach, grup integracyjnych w Przedszkolu nr 3 i Szkole Podstawowej w Borui Kościelnej, a potem oddziałów w Gimnazjach w Borui Kościelnej i Nowym Tomyślu, Środowiskowego Domu Samopomocy.(…) Każdy kolejny Dzień Godności to wielkie wzruszenia i niezapomniane spektakle światła, dźwięku, ruchu i mądrych treści, w których centrum stało dziecko z niepełnosprawnością. (…) Mam też nadzieję, że przechowali do dziś nasze symbole szczęścia, które co roku przygotowywaliśmy na to święto. Był symboliczny grosik i czterolistna koniczyna, guzik i kominiarczyk, podkowa i drzewko szczęścia i wiele innych, którymi obdarowywani byli też wszyscy goście spotkania. Dzisiaj będzie to symbol nieskończoności, rozumiany jako potrzeba nieustannego dążenia przez nas do pełnej integracji, działań na  rzecz równości praw, szacunku i godności osób niepełnosprawnych, zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym.(…)

Wierzę za Stanisławem Sojką, że:

To samo niebo mamy nad głowami

To samo słońce promieniami darzy

Tak samo kochać chcemy, chcemy być kochani

Więc nie bój się, nie bój się zobaczyć

Zobacz we mnie człowieka

Ja na litość nie czekam

Tak jak Ty, jestem i przemijam

Zobacz we mnie człowieka

Zobacz, uwierz – nie zwlekaj

Bądźmy razem w tej podróży

Ty i ja.

Wszyscy zawsze z wielką ciekawością oczekują na prezentacje artystyczne grup integracyjnych wychowanków i uczniów. Część artystyczną poprowadzili uczniowie: Eliza Garncon ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Marcin Weiss ze Szkoły Podstawowej nr 3.  Jako pierwsi wystąpili najmłodsi — wychowankowie Przedszkola Bajkowe Zacisze w Nowym Tomyślu — grupa przyrodników i ekoludków w interpretacji utworu pt.” Dernienre Dance” Indila pod kierunkiem Anny Woźniak, Grażyny Tunak, Anny Pawelec, Katarzyny Michalszczak – Gortat, Leanardy Nowak, Ewy Szulc, Mirosławy Pigla, Klaudii Ciuka. Jako kolejna zaprezentowała się Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Curie – Skłodowskiej z Nowego Tomyśla w tańcu z szarfami oraz w ekspresji muzycznej do utworu „Eye Joe” przygotowanej przez Hannę Klimczak, Elżbietę Spychalską-Szleman i Lidię Herla. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej zagrali na fletach utwór „Amazing Grace” oraz zaśpiewali  piosenkę Marty Gałuszewskiej pt. „I nie mów mi nie” pod dyrekcją Artura Markiewicza. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu wystąpili w przedstawieniu pt. „Tangramowe permutacje w trzech odsłonach”. Spektakl przygotowany pod kierunkiem Wiesławy Skoczylas i Sylwii Pyrskiej. Pokazy artystyczne dostarczyły wiele wzruszeń, niezapomnianych wrażeń, a świadczyły o tym spontaniczne reakcje widzów oraz gratulacje i podziękowania jakie spływały na wychowanków, uczniów i ich wychowawców. Po wspólnie zaśpiewanym hymnie Dnia Godności, głos zabrali zaproszeni goście.  

Senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Filip Libicki podkreślił, „jestem pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego, co się tutaj wydarzyło dzisiaj”.  Podziękował za zaproszenie i powiedział, że ma nadzieję, iż będzie mu dane spotkać się z nami  na XXI Gminnych Obchodach Dnia Godności, „w równie pięknej, przyjacielskiej  i serdecznej atmosferze”.

Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki skierował do wszystkich okolicznościowy adres.

Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Brambor w imieniu swoim i Rady Miejskiej złożył gratulacje.

Pan Henryk Helwing powiedział: „dwudziestolecie to wielki sukces ludzi z sercem, za to wielkie serce, którego bicie wyraźnie słychać na tej sali, a także poza nią — bardzo Wam dziękuję”.

Dziękujemy wszystkim z całego serca za słowa, które dodają nam skrzydeł.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do obejrzenia prac plastycznych i technicznych wychowanków oraz na słodki poczęstunek.  Skoro jubileusz    to nie mogło zabraknąć tortu… Był ogromny, przepyszny i wystarczyło go dla wszystkich. Serdeczne podziękowania kierujemy do pań: Reginy Jędrzejczak i Agnieszki Roj, które ten tort upiekły i pięknie udekorowały.

djembed

 

Dziękujemy bardzo pani Beacie Baran Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, a także pracownikom tej instytucji — szczególnie Piotrowi Mańka. Zaproszenie zaprojektowała Aleksandra Antoniewicz – Kaszczyńska. Obsługę techniczną uroczystości zapewnili uczniowie klasy IIIe (oddział gimnazjalny) Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierownictwem wychowawczyni Renaty Orlickiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim. Szczególne podziękowania kierujemy do reprezentantów Przedszkola Bajkowe Zacisze, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu oraz Szkoły    Podstawowej w Borui Kościelnej za współtworzenie programu artystycznego i wkład pracy w jego przygotowanie.

„ZOBACZ, UWIERZ – NIE ZWLEKAJ”.

Wiesława Skoczylas

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content