W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta…..
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia ? Jak co roku, będziemy dekorować swoje domy, wieszać na choinkach różne ozdoby…. Chcąc przybliżyć dzieciom zagadnienie powstawania szklanych bombek, w minionym tygodniu uczniowie klasy Ia i Ie pojechali do Zakładu Ozdób Choinkowych w Stodolsku. Pierwszoklasiści poznali etapy produkcji szklanych i jakże delikatnych świecidełek oraz specyfikę pracy osób pracujących w tymże miejscu.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy zakładu poznały tajniki oraz etapy powstawania bombek:
1.ETAP – DMUCHALNIA – tutaj ze szklanych rurek podgrzewanych palnikami wdmuchiwane są bombki okrągłe o różnych wielkościach od średnicy 3 cm do 15 cm, formy oraz kształtki.
2.Etap – SREBRZALNIA – tutaj następuje proces srebrzenia bombek, poprzez wstrzykiwanie do każdej bombki płynu (azotanu srebra), następnie bombki zanurza się w wannie z ciepłą wodą, potrząsa i wykłada na specjalne deski, na których następuje suszenie osrebrzonych bombek.
3.ETAP – LAKIERNIA – w tym dziale bombki uzyskują przeróżne kolory, poprzez zanurzenie każdej bombki w baniaku z lakierem.
4.ETAP – DEKORATORNIA – tutaj na bombkach malowane są różne wzory. Bombki są ozdabiane brokatami, farbami, koralikami itp.
5.ETAP – PAKOWALNIA – bombki są obcinane, zakładane są zawieszki i następnie pakowane są w pudełka.
6.ETAP – MAGAZYN- tutaj można obejrzeć i zakupić gotowe bombki. Oczywiście nie mogliśmy się powstrzymać, aby nie kupić pięknych, unikatowych ozdób świątecznych, których było mnóstwo i, jak to zwykle bywa, najtrudniejszy był wybór tych najpiękniejszych?
Z wycieczki pierwszoklasiści wracali pełni wrażeń i przekonani, że szkolne wycieczki to świetna sprawa. Ten wyjazd był to swego rodzaju „chrzest bojowy” naszych pierwszaków, ale z pełnym przekonaniem stwierdzamy, że dzieci zdały go śpiewająco! I z pewnością już wkrótce zaplanujemy kolejny wyjazd.
Danuta Reiman, Magdalena Wartel