Uczciliśmy pamięć o Ericu Carle

23 maja br. świat obiegła niezwykle smutna wiadomość. W wieku niemal 92 lat zmarł Eric Carle, amerykański pisarz i jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci, autor ceniony i tłumaczony na ponad 30 języków, którego opowiadania znają najmłodsi czytelnicy niemal każdego zakątka globu.

Eric Carle napisał i zilustrował ponad 70 książek dla dzieci. Opracował własną metodę wykonywania ilustracji, dzięki której stworzone przez niego postacie zyskały oryginalność i wyjątkowość. Tworzył techniką kolażu, malując najczęściej akrylami i korzystając z różnych narzędzi, za sprawą których uzyskiwał ciekawe faktury. Uwielbiał jaskrawe, intensywne kolory.

Do najbardziej znanych tytułów należą „Bardzo głodna gąsienica”, „Biedronka”, „Pajączek”, czy „Miś słucha”. Za dokonania artystyczne oraz zasługi dla literatury dziecięcej Carle został odznaczony wieloma tytułami honorowymi. Otrzymał też kilka ważnych nagród, między innymi Children’s Literature Legacy Award.

Odejście tak ważnego dla dzieci autora sprawiło, że w wielu ośrodkach artystycznych na całym świecie podjęto szereg działań upamiętniających jego twórczość. Nasze Świetliki również dołączyły do tych działań.

Dzieci uczęszczające do grupy pomarańczowej miały okazję przypomnieć sobie bohaterów książek Carle’a za sprawą różnych aktywności, którym poświęciliśmy ostatni tydzień zajęć. Oprócz lektury wybranych książeczek wzięliśmy udział w zabawach sensorycznych, których efektem są piękne, barwne prace plastyczne przedstawiające bohaterów opowiadań Carle’a.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że z prostych materiałów można „wyczarować” efektowne dzieła. I tak, do swoich prac użyliśmy tekturowych rolek, ręczników papierowych, kawałków gazet, giętkich drucików, farb i plasteliny, natomiast największą radość sprawiło nam malowanie… palcami ?

Pokaźna tekturowa gąsienica, papierowe motyle malowane barwnikami spożywczymi, konik morski wylepiany plasteliną, sporych rozmiarów biedronka wykonana dwoma technikami jednocześnie, wesołe jaskrawe gąsienice malowane gąbeczkami, słoń i nosorożec barwione tuszem kreślarskim, a na koniec olbrzymie motyle skrzydła, jako radosny, barwny akcent podsumowujący nasze działania – wszystkim tym pracom towarzyszył uśmiech, dobry nastrój i wdzięczność za niezwykły dorobek literacki Erica Carle, dzięki któremu dziecięce biblioteczki wzbogacają książki pokazujące w prosty sposób otaczającą nas przyrodę i jej mieszkańców.

Dzieci miały też okazję wykonania kolorowego papieru nową dla nich techniką – malowanie metalicznym tuszem malarskim na mokrym papierze akwarelowym okazało się hitem zajęć! Tydzień z twórczością Erica Carle zakończyliśmy wykonaniem plakatu przedstawiającego postać autora. Wszystkie nasze prace zdobią tablicę wystawową na korytarzu szkolnym.

Przesłaniem płynącym z naszych działań niech będą słowa samego autora: „Po prostu zwolnij, bądź uprzejmy. Nie zapominaj, by w Twoim życiu obecna była sztuka – muzyka, malarstwo, teatr, taniec i… zachody Słońca”.

Kinga Laskowska-Szofer