Charlie the King – przyjęcie w Pałacu Buckingham

W poprzednim tygodniu, 45-osobowa grupa piąto- i szóstoklasistów z naszej szkoły pojechała do Poznania na spektakl i warsztaty w języku angielskim „Charlie the King”. Zajęcia prowadził Simeon Wren, profesjonalny aktor brytyjski współpracujący z fundacją Nauka Bez Granic. W czasie warsztatów uczniowie przygotowywali się do odegrania scenek i etiud teatralnych: rozluźniali mięśnie ciała i szczęki, ćwiczyli dykcję i donośną wymowę z wykorzystaniem przepony, wykonywali zadania wspomagające koncentrację oraz krótkie improwizacje z rekwizytami scenicznymi.

Po serii ćwiczeń aktorskich byli gotowi na aktywny udział w spektaklu. Simeon wcielił się w profesora Barnaby’ego Biggleheada, który w imieniu rodziny królewskiej miał przygotować gości z Polski do udziału w przyjęciu urodzinowym króla Karola III. Profesor instruował dzieci, jak mają zareagować na widok króla (westchnąć z podziwem i wpatrywać się z miłością), w jaki sposób skłonić się lub dygnąć i jak zwrócić się do Jej Królewskiej Mości. Następnie uczniowie ćwiczyli typowe rozmowy przy stole w czasie lunchu i obiadu; poznali brytyjskie potrawy serwowane podczas tych posiłków. Odegrali sceny z meczu piłki nożnej: wznosili okrzyki dopingujące i ćwiczyli komentowanie akcji sportowych na żywo. Królewska impreza urodzinowa zakończyła się dyskoteką i freestyle’owym tańcem.
W czasie zajęć uczniowie poznali członków rodziny królewskiej oraz ważne postacie z brytyjskiej sceny politycznej, artystycznej i sportowej. Dowiedzieli się, jakie kraje wchodzą w skład Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i gdzie angielski jest językiem urzędowym.
Simeon prowadził zajęcia w sposób niezwykle dynamiczny i z humorem. Uczniowie brali bardzo aktywny udział w warsztatach – przekonali się, że ich umiejętności językowe pozwalają na skuteczną komunikację z native speakerem.

Aneta Gorgoń-Matera, Lucyna Bernaczyk