W świetlicowej kuchni

W tym roku szkolnym uczniowie z klas 2b 2c i 2d uczęszczający w świetlicy szkolnej do grupy „zielonej”,  co jakiś czas przemieniają się ze zwykłych uczniów w kucharzy i samodzielnie, pod czujnym okiem wychowawcy, przygotowują najróżniejsze potrawy kulinarne. Nie jest to jakieś tam zwykłe gotowanie, w naszej kuchni ogromną wagę przykładamy do tego, aby przygotowane przez nas potrawy były zdrowe i oczywiście smaczne.

Uczestnicy zajęć nie tylko nabywają podstawowe umiejętności kulinarne, ale również uczą się pracy zespołowej, podziału obowiązków, umiejętności odważania i odmierzania składników, obsługi sprzętu kuchennego, poznają zasady zdrowego odżywiania, dowiadują się jaki rodzaj produktów wybrać aby potrawa była zdrowsza i oczywiście jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie i w sposób higieniczny przygotować i spożyć posiłek.

Jako że jesień w ogrodzie i w sadzie, tak i w naszej kuchni królowała jesień, a wraz z nią soczyste i pełne witamin owoce i warzywa. Naszym pierwszym popisowym daniem były „Śliwki pod pierzynką ze słodkiej kruszonki”, ciasto wyszło nam przepyszne, a zapachy rozchodziły się po całej szkole. Na kolejnych zajęciach dzieci rozwijały swoje zdolności kulinarne i kreatywność tworząc „Stworki z owoców i warzyw”, było przy tym  wiele radości i zabawy, a dzieci prześcigały się w wymyślaniu coraz zabawniejszych figurek. Uwieńczeniem  jesiennego gotowania było oczywiście pieczenie jabłek, nasze jabłuszka upiekliśmy z cynamonem i pyszną kruszonką, którą dzieci nauczyły się już przygotowywać na wcześniejszych zajęciach.

Po dokonaniach kulinarnych przychodzi czas na degustację potraw i tu oczywiście pamiętamy o zasadach savoir-vivre, a więc wspólnie dbamy o kulturalne zachowanie się przy stole.

Wszystkie te działania dzieci realizują w ramach całorocznego projektu edukacyjnego „Potyczki kulinarne, czyli wiem co jem”, którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz przekazywanie dzieciom cennych umiejętności kulinarnych przydatnych przez całe życie.

Dorota Parniewicz