ZAKOPANE, KRAKÓW, WIELICZKA – sprawozdanie z wycieczki
W dniach 14 – 18 maja 2018 roku klasy 7a, 3a, 3b i 3h gimnazjum wzięły udział w wycieczce na południe Polski, do Zakopanego, Krakowa, Wieliczki i Zatoru.
W poniedziałek 14 maja uczniowie wraz z opiekunkami rozpoczęli swoją podróż spod siedziby SP3 około godziny 5:00. Siedem godzin później znaleźli się w Krakowie, gdzie wraz z przewodniczką rozpoczęli zwiedzanie dawnej stolicy naszego kraju. Mieli okazję odwiedzić zamek Wawel, czyli siedzibę królów Polski, malowniczy Stary Rynek, nabyć pamiątki w krakowskich Sukiennicach, na własne oczy zobaczyć słynny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim, usłyszeć grany z wieży tego budynku hejnał oraz odbyć spacer ulicami Krakowa, dowiadując się przy tym wielu nowych rzeczy o tym mieście. Późnym popołudniem nastąpił przejazd do Zakopanego i zakwaterowanie w pensjonacie ,,Basieńka”.
Następnego dnia, we wtorek 15 maja zwiedzanie rozpoczęto od przejazdu pod Gubałówkę, podczas którego uczniowie mogli ujrzeć miejsca wielu zawodów sportowych – zakopiańskie skocznie narciarskie. Na tę chętnie odwiedzaną przez turystów górę wjechano kolejką. Podczas schodzenia z Gubałówki uczniowie mogli podziwiać różnorodne zabytki architektury regionalnej. Około południa wycieczkowicze udali się do okazałego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a następnie na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku i do przystającego starego kościoła – Matki Bożej Częstochowskiej. Na tym niewielkim cmentarzu spoczywają postacie, które na stałe wpisały się w historię Zakopanego i całej Polski – Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, ratownicy górscy i sportowcy.
W godzinach popołudniowych uczestnikom wycieczki przydzielono czas wolny, który spędzili na Krupówkach, a wczesnym wieczorem grupa wróciła do pensjonatu, gdzie mogła odpocząć po dniu pełnym wrażeń.
Środa 16 maja była dniem przeznaczonym na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Dolinie Kościeliskiej, która rozpoczęła się około godz. 9:00 i trwała ponad 4 godziny. Łącznie uczniowie pokonali trasę ponad 12 kilometrów. Na malowniczym szlaku obserwowali skały i potoki, co jakiś czas mijając wypasy owiec. Mieli też okazję spróbowania robionych na miejscu, prawdziwych podhalańskich oscypków. Po pokonaniu 6 kilometrów grupa zatrzymała się w schronisku, gdzie każdy mógł spożyć ciepły posiłek oraz odpocząć, podziwiając rozpościerający się widok na Tatry, aby następnie w pełni sił móc rozpocząć drogę powrotną. Po zakończeniu wędrówki uczniowie biorący udział w wycieczce znów spędzili kilkadziesiąt minut na Krupówkach, a później pieszo wrócili do Pensjonatu „Basieńka’’ i po krótkim odpoczynku zebrali się na zorganizowanym ognisku, podczas którego przewodnik, z którym zwiedzali Zakopane, przedstawił im regionalne instrumenty i strój oraz zaprezentował tradycyjną góralską muzykę. Następnie uczniowie wrócili do budynku pensjonatu, aby spędzić w nim swoją ostatnią noc w Zakopanem.
Czwartego dnia wycieczki uczniowie opuścili pensjonat „Basieńka’’ i ruszyli w drogę do Wieliczki. Po drodze zatrzymali się w Galerii Krakowskiej . Wreszcie nadeszła pora na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce . Podzieleni na dwie grupy uczestnicy wycieczki oczekiwali na zejście 327 metrów w dół. W drodze na dół pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in. : Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice , Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Mogli również spróbować solanki oraz ścian stworzonych wyłącznie z soli. W Kaplicy św. Kingi grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Podczas zwiedzania wycieczkowicze zobaczyli wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek, oczywiście w przepięknym otoczeniu. Po przejściu przez Komorę Wisła uczniowie wsiedli w stary górniczy szyb i wyjechali na powierzchnię. Następnie udali się do nowego miejsca pobytu, czyli Park Hotel pod Krakowem. Po smacznej kolacji udali się do swoich pokoi na odpoczynek.
Ostatniego dnia wycieczki – w piątek 15 maja z samego rana uczniowie ruszyli na niezapomnianą wycieczkę w krainę kolejek górskich wszelkiego rodzaju. Po śniadaniu opuścili hotel i ruszyli w drogę do Energylandii. Przez około 5 godzin mogli przeżywać niezapomniane chwile na najszybszych i najwyższych kolejkach górskich. Po bardzo udanym pobycie w parku rozrywki wycieczkowicze ruszyli w drogę powrotną do Nowego Tomyśla . Minęła ona o wiele szybciej niż droga do Krakowa i około godziny 22:00 wszyscy uczestnicy zakończyli swoją wycieczkę pod budynkiem szkoły.
Opiekunkami wycieczki były Panie Dorota Wiśniewska, Maria Neubauer – Darska oraz Pani Renata Liberkowska.
Basia Sadowska i Martyna Szkuta z kl. 7a