Wakacje w Bibliotece

Czas na krótką relację z minionych „wakacji w bibliotece”, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Zajęcia odbywały się w okresie od 8 do 12 lipca. Już pierwszy dzień zajęć przyniósł uczestnikom wiele wrażeń. Dzieci poznały szyfry: „GA-DE-RY-PO-LU-KI”, „Alfabet Morse’a” i „Czekoladkę”, następnie zostały mianowane Młodymi Detektywami i zaproszone (a raczej uwięzione) w magazynie Biblioteki (w miejscu niedostępnym dla czytelników). Następnie pokój ten zamienił się w Escape Room, pełen trudnych zagadek.

Dzieci otrzymały list od Duszka Biblioteki i krok po kroku rozwiązywały ukryte zadania. Młodzi detektywi okazali się bardzo sprytni i szybko odnaleźli symboliczny klucz, który otwierał drzwi do magazynu. Lecz zanim to nastąpiło mieli okazję pograć w edukacyjne gry planszowe.
            Następnego dnia odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieci tworzyły przepiękne bransoletki i prasowane breloczki zarówno dla siebie jak i dla pozostałych członków swoich rodzin. Później w tak zwanym letnim kinie zajadając się popcornem obejrzały film „Był sobie pies”.
            W trzeci dzień uczestnicy poznali różne formy komiksów. Mieliśmy okazję wspólnie czytać książeczki wypożyczone z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach komputerowych, w trakcie których nauczyły się tworzyć własne komiksy.
             W czwartek wspólnie stworzyliśmy ocean pełen rybek. Dzieci poznały teatrzyk Kamishibai i wysłuchały legendę „O tym jak diabły chciały zatopić Poznań”. Narysowały także piękne ilustracje do wysłuchanego opowiadania.
            W ostatnim dniu skupiliśmy się na zdrowiu i higienie. Dzieci tworzyły piramidę zdrowego odżywiania, odpowiadały na zagadki dotyczące zdrowia oraz rozwiązywały tematyczne łamigłówki. Na koniec wspólnie zrobiliśmy przepyszne no i oczywiście bardzo zdrowe koktajle zarówno owocowe jak i warzywne, które uczniom bardzo smakowały.

Serdecznie dziękuję za współpracę i ciekawe zajęcia pani Anecie Przygodzkiej, która umożliwiła mi wdrożenie moich pomysłów, a dzieciom za ich przybycie i zaangażowanie w realizację poszczególnych zadań.

Magdalena Plura