Uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu

W poniedziałek 14 października punktualnie o 9:00 rozpoczęła się uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Wzięło w niej udział 85 uczniów klas pierwszych. Sala gimnastyczna naszej szkoły zapełniła się po brzegi, gdyż na widowni zasiedli nauczyciele, rodzice oraz dziadkowie naszych najmłodszych uczniów.

Najpierw w imieniu uczniów klas drugich powitała pierwszaków Laura z klasy 2d, składając jednocześnie najlepsze życzenia „samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy, dużo radości i uśmiechu oraz tego, by pobyt w szkole był najwspanialszą przygodą pełną samych najlepszych ocen i wzorowego zachowania”.

Następnie bohaterowie naszej uroczystości udowodnili, że są godni przyjęcia w poczet Trójkowiczów. Zrobili to za pomocą wierszy i piosenek, a Blanka, Filip i Franciszek zapewnili nas wszystkich:

„Już nie jestem przedszkolaczek.
Wkładam książki w mój plecaczek
I do szkoły z nimi gnam .
Jestem uczniem mówię wam!

Nie zawiodę mojej Pani
Wszystkie lekcje odrobię dla niej
Choćby trudne, co mi tam,
Jestem uczniem mówię Wam.

Samiuteńkie szóchy zbiorę,
Obiecuję to mej szkole,
Żadnych uwag nie będę miał,
Będę wzorem mówię Wam.”

Po znakomitej części artystycznej, dzieci nagrodzone burzą oklasków przystąpiły w wielkim skupieniu do ślubowania:

W obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów ślubuję uroczyście:

Wypełniać  sumiennie obowiązki ucznia – ŚLUBUJĘ!

Uczyć się pilnie, być dobrym kolegą – ŚLUBUJĘ!

Dbać o dobre imię swojej klasy, szkoły i domu rodzinnego – ŚLUBUJĘ!

Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom – ŚLUBUJĘ!

Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość – ŚLUBUJĘ!”

Następnie przyrzeczenie złożyli także rodzice pierwszoklasistów, którzy zadeklarowali:

„Będę zawsze pamiętać że dziecko jest unikalnym skarbem. Słuchać uważnie o czym mówi. Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach. Doceniać w dziecku to, co najlepsze. Przytulać je często. Cieszyć się jego dzieciństwem pamiętając, że szybko mijają lata – PRZYRZEKAMY!”

Po ślubowaniu, równie uroczysty charakter miało pasowanie uczniów. Dyrektor szkoły Dariusz Stachecki, w obecności wychowawców klas Aliny Adamiak, Żanety Mazurkiewicz – Kleszcz, Magdaleny Plury i Pauliny Lisek, pasował na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu indywidualnie każdego pierwszoklasistę dotykając jego ramienia magicznym ołówkiem.

Potem były już tylko grupowe zdjęcia na pamiątkę tego ważnego wydarzenia i niespodzianka, która czekała na Pierwszaków w ich salach.

Bardzo dziękuję przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego Marysi Wojtkiewicz i Kajetanowi Haliniakowi, którzy profesjonalnie poprowadzili uroczystość, a także paniom Alinie Adamiak, Żanecie Mazurkiewicz – Kleszcz, Magdalenie Plura i Paulinie Lisek za znakomite przygotowanie uczniów do tego ważnego święta. Dziękuję także panu Piotrowi Witczakowi za oprawę muzyczną i wizualną.

Dariusz Stachecki

djembed