Uroczyście i nostalgicznie, czyli ostatni V Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów

We wtorek 26 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu odbył się piąty i ostatni finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Gimnazjalny Talent Ortograficzny”. Dwadzieścioro trzecioklasistów z gimnazjów powiatu nowotomyskiego miało okazję popisać się swymi umiejętnościami poprawnego pisania pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

Przypomnijmy, że we wtorek 5 lutego br. 419 uczniów klas trzecich z gimnazjów w Borui Kościelnej, Bukowcu, Chrośnicy, Michorzewie, Miedzichowie, Nowym Tomyślu, Opalenicy i Wąsowie zmierzyło się z pisemnym testem ortograficznym. Natomiast w piątek 1 marca br. odbył się II etap konkursu. Tym razem uczniowie zmagali się z testem komputerowym opracowanym na Szkolnej Platformie Edukacyjnej Librus.

Do komputerów zasiadło 59 trzecioklasistów, którzy najlepiej napisali pisemny test ortograficzny. Wyniki obu etapów wyłoniły 20 uczniów, którzy wzięli udział w finale konkursu.

A że nie było łatwo, może przekonać fragment dyktanda ułożonego specjalnie na konkurs przez panią Annę Przybylską pt. Marzenia nade wszystko:

Dlaczegóż by nie marzyć? Wiosna czyha tuż-tuż, by jak bogato uposażony chojrak, nie zważając na hardą ohydną zimę, chyżo na dalekosiężne pola wkroczyć.  Tam, jak co dzień, wszyscy marzą o śniadaniu. Już przede dniem łąką podąża czerwononogi bocian, czatując na żabę. Ta zrzędzić i zżymać się poczyna, bo nie chce z pustym żołądkiem być dla kogoś kąskiem. (…) Ośmioipółletni Krzyś miałby się z pyszna, jeśliby do tego garden party nie dołączył. Nieopodal w snack barze świeży fastfoodowy posiłek niechybnie pochłonął, po czym zasnął. We śnie żachnął się i zjeżył, zamiast marzeń, sen jak horror go nawiedził (…)

Uczestnikom konkursu towarzyszyli zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Tomyśla pan Włodzimierz Hibner, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu pan Dariusz Stachecki, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Trochimowicz, nauczyciele i opiekunowie młodzieży.

Aby umilić chwile oczekiwania na werdykt komisji, w przerwie konkursu wystąpili młodzi artyści z nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 3, którzy potwierdzili, że w tej szkole nie brak talentów wokalnych, muzycznych i tanecznych.

Potem już wszystko stało się jasne. Komisja konkursowa, którą stanowiły nauczycielki języka polskiego – p. Marzena Dach – Kolanko, p. Dorota Wiśniewska, p. Katarzyna Król – ogłosiła wyniki. Trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym zajęła Agnieszka Jankowska z Gimnazjum im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy, drugie miejsce przyznano Emilii Phillips z Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Zwyciężczynią V Powiatowego Konkursu Ortograficznego została Urszula Dziamska z Gimnazjum przy Zespole Szkoła Podstawowa-Przedszkole w Michorzewie i to ona zdobyła tytuł Gimnazjalnego Talentu Ortograficznego.
Zwycięzcy, oprócz zaszczytnych tytułów, odebrali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Radę Rodziców nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 3, a każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.

W tym roku żegnamy gimnazja, więc tegoroczny Powiatowy Konkurs Ortograficzny był ostatnim. Wielkie podziękowania należą się dużemu gronu, które współdziałało, aby budować prestiż tego konkursu. Mamy nadzieję, że wrażliwość ortograficzna, którą miał zaszczepić konkurs, będzie procentowała w przyszłości.

Marzena Dach-Kolanko