Trzydniowa przygoda w SREBRNEJ GÓRZE

W dniach 19-21maja klasy 6d, 7c i 8a uczestniczyły w wycieczce do Srebrnej Góry, niewielkiej malowniczej miejscowości na Dolnym Śląsku, leżącej w dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich.

Po przybyciu i zakwaterowaniu w ośrodku Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej naszą przygodę rozpoczęliśmy od zajęć ruchowo – integracyjnych oraz strzelania z łuków. Mimo, że towarzyszył nam deszcz, nie traciliśmy entuzjazmu i zapału, aby wykazać się swoimi umiejętnościami łuczniczymi. 

Następnie po krótkim odpoczynku i posileniu się w pięknej Villi Hubertus wyruszyliśmy szlakiem, na wędrówkę do XVIII- wiecznej twierdzy Srebrna Góra – Fortu Donjon.  To największa górska fortyfikacja w Europie, na którą składa się 150 kazamatów, czyli pomieszczeń fortecznych, szereg leśnych umocnień i bastionów. Po twierdzy oprowadzał nas przewodnik w wojskowym mundurze z epoki, opowiadając jej ciekawą historię oraz prezentując pomieszczenia forteczne. Mieliśmy okazję uczestniczyć też w prezentacji strzału z broni czarno-prochowej.

Wieczorem, po obiadokolacji, czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – gra terenowa. Podzieleni na cztery grupy, wyposażeni w mapy i wskazówki wyruszyliśmy na podbój Srebrnej Góry. Zgłębiając osobliwość tej małej miejscowości, wypatrywaliśmy śladów dawnych budowli oraz szukając pomników żołnierzy i ukrytych symboli, poznawaliśmy historię wsi.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od pieszej wyprawy do położonego w lesie Wiaduktu Żdanowskiego, który sto lat temu był ważnym punktem komunikacyjnym tzw. Sowiogórskiej Kolejki Zębatej. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów mogliśmy bezpiecznie zjechać na linach z wysokiego na prawie trzydzieści metrów wiaduktu. Z kolei na ścianie wiaduktu, mieliśmy możliwość wspinaczki górskiej. Były to ekstremalne wyzwania, wymagające niezwykłej odwagi i zręczności.

Po obiedzie, podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się na kolejną górską wyprawę do sztolni dawnej kopalni srebra. Wyposażeni w kaski i latarki przeszliśmy wąski, mokry i niski tunel sztolni, aby na jego końcu móc, według legendy, pomyśleć sobie życzenie skierowane do Ducha Gór.

       Trzeciego dnia, po śniadaniu i wykwaterowaniu, wyruszyliśmy na ostatnią już wędrówkę do dawnego fortu Ostróg ( Spitzberg Ostróg), który był częścią Twierdzy Srebrnogórskiej – tzw. fortem pomocniczym. Ostróg to jedno z najbardziej fascynujących miejsc dotyczących wydarzeń II wojny światowej. Służył on jako niemiecki obóz karny dla oficerów (Oflag VIII B). Po przejściu musztry żołnierskiej, zwiedziliśmy pomieszczenia fortu (m.in. kuchnię, lazaret, zbrojownię, prochownię) słuchając z zaciekawieniem opowieści o oficerach polskiej armii pojmanych w 1939 roku i ich próbach ucieczki. Swoim śpiewem nawiązującym do filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” zagłuszyliśmy kopanie tunelu podczas próby ucieczki jeńców a nawet w ramach obozowych obowiązków obieraliśmy ziemniaki.

Ponieważ Ostróg jest najdalej na północ wysuniętym szczytem Gór Bardzkich, na zakończenie naszej trzydniowej przygody, mogliśmy podziwiać jeszcze piękne widoki gór.

Pełni wrażeń, w godzinach wieczornych wróciliśmy do Nowego Tomyśla.

Opiekunami wycieczki były: p. Anna Adamczak, p. Anna Król-Pawelska, p. Dorota Nawacka , p. Iwona Wesoła.

Za wspaniałą organizację naszego pobytu, opiekę i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem dziękujemy firmie Forrest – organizatorowi wycieczek szkolnych Srebrna Góra.

Dorota Nawacka

Udostępnij artykuł:
×
Przejdź do treści