Toruń – miasto piernika, Kopernika oraz wojskowa przygoda w Forcie IV

We wtorek 28 maja uczniowie klas 6b, 6c i 7a we wczesnych godzinach porannych wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Torunia. Prosto z trasy dotarliśmy do centrum Torunia, gdzie czkał na nas pan przewodnik, aby oprowadzić nas po Toruńskiej Starówce. Poznaliśmy miejsca związane z wielkim polskim astronomem: Dom Mikołaja Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, budynek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy też wnętrze jednego z symboli Torunia, czyli Kościół Mariacki, podziwialiśmy Rynek Staromiejski wraz z gmachem XVII -sto wiecznego Ratusza, Krzywą Wieżę i ruiny Zamku Krzyżackiego – będące pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni Zakonu Krzyżackiego.

Nie obyło się również bez spaceru przepięknym Bulwarem Filadelfijskim, biegnącego wzdłuż brzegów najdłuższej polskiej rzeki – Wisły, skąd roztacza się widok na historyczną część miasta oraz mosty nad Wisłą  

Po prawie dwugodzinnym, w pełnym słońcu, spacerze po Starym Mieście, udaliśmy się na obiad do miejsca naszego zakwaterowania jakim była toruńska twierdza – Fort IV. Powróciliśmy jednak szybko do centrum miasta, aby w Planetarium obejrzeć seans na temat otaczającego nas wszechświata.  Z kolei w kosmicznej Bazie Mars poznaliśmy wszelkie tajemnice tej planety, a w   Geodium, czyli interaktywnej wystawie pogłębiliśmy wiedzę na temat planety Ziemia. 

Po wizycie w Planetarium nastąpił kolejny, długo wyczekiwany punkt programu, czyli rejs statkiem po Wiśle.Trwająca około 45 minut wycieczka, była znakomitą okazją by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta, mury miejskie, baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów.

Wieczorem, po kolacji, czekały na nas jeszcze kolejne atrakcje. Zwiedziliśmy Fort IV, poznaliśmy dzieje militariów, zobaczyliśmy pancerne stanowiska obserwacyjne artylerii, potężne prochownie, a nawet wspólnymi siłami mogliśmy obrócić jedną z obrotowych wież obserwacyjnych.  Niesamowitych wrażeń dostarczyło nam przejście, z zapalonymi w ręku pochodniami, podziemnymi i krętymi tunelami fortu, pełnymi różnych tajemniczych zakamarków oraz schodów. Potem po przejściu musztry, podzieleni na dwie drużyny, wzięliśmy udział w podchodach.  Według stworzonego wojennego scenariusza musieliśmy odnaleźć i rozwiązać ukryte w różnych miejscach  fortu zadania, związane z jego historią  i  jednocześnie zmylić oraz zaskoczyć przeciwną drużynę.

Po dniu pełnym wrażeń, wyczerpani, ale zadowoleni, powróciliśmy do swoich kwater na zasłużony nocny odpoczynek.

Drugi dzień spędziliśmy na terenie fortu. Prowadzone przez instruktorów gry i zabawy na świeżym powietrzu, konkurencje integracyjne: sztafeta z granatem, przechodzenie przez hula hop, przeciąganie liny, turniej gry w bule, strzelanie z łuku dostarczyły nam wielu pozytywnych wrażeń i były świetną okazją do integracji zespołów klasowych. Mieliśmy okazję uczestniczyć też w warsztatach wypieku pierników, podczas których wcieliliśmy się w role fortecznych kuchcików i pod czujnym okiem mistrzów każdy z nas wykonał (być może pierwszy raz w swoim życiu) piernik dekoracyjny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja, a każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę zrobiony własnoręcznie piernik ozdobny oraz certyfikat.

Po obiedzie ruszyliśmy w podróż powrotną do Nowego Tomyśla.  Zakupione pamiątki, poznane miejsca w Toruniu i niesamowita żołnierska przygoda w Forcie IV pozostaną na pewno w pamięci wielu z nas. 

Anna Król- Pawelska, Dorota Nawacka, Jan Klimko

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content