Sztuka w Trójce

„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał” – ta sentencja przez cały rok szkolny przyświecała wszystkim uczniom Trójki, którzy angażowali się w podejmowane przez nich działania, akcje artystyczne, projekty, konkursy, happeningi i prace zespołowe podczas lekcji oraz zajęć świetlicowych. To był piękny, intensywny i niezwykle kreatywny rok, który zaowocował dobrą twórczą energią, wieloma sukcesami uczniów i wierzę, że wprowadził w szkolne mury mnóstwo uśmiechu i koloru. Pokazał, że sztuka w Trójce żyje i ubarwia naszą codzienność. Prace uczniów wypełniają sale lekcyjne i szkolną przestrzeń, są elementem stałych ekspozycji, dekoracją tablic, okien i wnęk korytarzy, a wszystko to dzięki zaangażowaniu szkolnej społeczności.

Po raz kolejny realizowaliśmy autorski projekt Sztuka dla Dzieci. Głównym celem wszelkich podejmowanych działań, zarówno podczas lekcji Plastyki, jak i zajęć świetlicowych, było rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz motywowanie do podejmowania prób samodzielnego tworzenia. Uczniowie poznali różne zaawansowane techniki plastyczne, wykonywali reprodukcje znanych dzieł sztuki, tworzyli tzw. „żywe obrazy”, aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach artystycznych i wspólnie budowali barwne galerie prac. Wielokrotnie spotykaliśmy się popołudniami, spontanicznie poświęcając czas po lekcjach, by wspólnie pracować nad dekoracjami świątecznymi – nigdy nie brakowało rąk do pracy!

Przez cały rok szkolny z dużym zaangażowaniem funkcjonowało też kółko artystyczne. W każdy poniedziałek odbywały się spotkania w formie półtoragodzinnych warsztatów, w których brały udział dzieci z klas 2-5. Uczestnicy kółka zapoznali się z głównymi dziedzinami sztuki, poprzez prezentację twórczości czołowych przedstawicieli różnych kierunków i stylów tworzenia, a zdobytą wiedzę wykorzystali za sprawą podejmowanych działań twórczych. Dzieci szlifowały umiejętność pracy zespołowej, pomagały w przygotowaniach szkolnych imprez artystycznych, dekoracji i wystaw.

Uczniowie wszystkich klas aktywnie uczestniczyli w ogłaszanych w ciągu całego roku szkolnego projektach plastycznych, a tych nie brakowało. Trójkową galerię systematycznie wzbogacały prace dotyczące twórczości różnych artystów, między innymi van Gogha, Picasso, Kusamy, Hundertwassera, Edwarda Dwurnika czy Erica Carle.

Na korytarzach naszej szkoły mogliśmy podziwiać piękne prace konkursowe – zaangażowanie, kreatywność i staranność wykonania tych dzieł zasługuje na brawa i uznanie!

Nasi uczniowie zwyciężali oraz zdobywali wysokie miejsca i nagrody specjalne w licznych konkursach ogólnopolskich, międzynarodowych i lokalnych, co jest najlepszą formą promocji Szkoły na szeroką skalę!

W ciągu całego roku szkolnego odbyło się kilka imprez artystycznych, dających dzieciom możliwość spełnienia twórczych ambicji i spędzenia czasu z pasją. Otwarte  zimowe warsztaty plastyczne, drugie Trójkowe Art Party, czy czerwcowy happening artystyczny dla najmłodszych, to wydarzenia, które z pewnością na stałe wpiszą się w kalendarz szkolnych wydarzeń. Również podczas Drzwi Otwartych, odwiedzający nas goście mieli okazję poeksperymentować z różnymi technikami plastycznymi, próbując swoich sił w malowaniu na płótnie, sztaludze sensorycznej, czy tworząc metodą action painting.

Rok szkolny dobiega końca, ale wspomnienia w nas są żywe i barwne. Niech tak zostanie! Spotkajmy się po wakacjach, pełni sił, motywacji i chęci do dalszych twórczych przygód. Udanego letniego wypoczynku!

Kinga Laskowska-Szofer