Szóstoklasiści w Srebrnej Górze
W dniach od 5 do 7 czerwca uczniowie kl.6a i 6d uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Góry – niewielkiej urokliwej miejscowości położonej w południowej części Dolnego Śląska – w Kotlinie Kłodzkiej.
Pierwszego dnia wzięli udział w pieszej wyprawie przez las do Wiaduktu Żdanowskiego, który sto lat temu był ważnym punktem komunikacyjnym zębatej Kolei Sowiogórskiej. Z wysokiego na trzydzieści metrów wiaduktu, pod czujnym okiem instruktorów, mogli bezpiecznie zjechać na linach lub wspiąć się po ścianie zabytkowej budowli. Aktywności te wymagały wiele odwagi i zręczności. Następnie, po zakwaterowaniu i posiłku, szóstoklasiści podzieleni na trzy grupy wzięli udział w grze terenowej, która przeniosła ich wehikułem czasu do początku XX w. Zgłębiali osobliwości Srebrnej Góry wypatrując śladów dawnych budowli i szczegółów topograficznych miejscowości.
W drugim, kulminacyjnym dniu wyjazdu, najważniejszą atrakcją było zwiedzanie
Fortu Donjon w XVIII-wiecznej twierdzy Srebrna Góra – największej nowożytnej fortyfikacji w Europie. Donjon, czyli serce twierdzy, składał się niegdyś z ponad 150 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Posiadał własne magazyny, zbrojownię, prochownię, więzienie, kaplicę, szpital, dwie piekarnie, browar, warsztaty rzemieślnicze i aż 9 studni. W jego wnętrzu mieściło się prawie 4000 żołnierzy oraz olbrzymie zapasy amunicji, żywności i opału. Podczas zwiedzania twierdzy uczniowie z uwagą słuchali przewodnika, który w mundurze wojskowym z epoki, przekazał im wiele ciekawostek związanych z historią twierdzy, jego pruskimi gospodarzami oraz wojskiem francuskim, które w epoce napoleońskiej zaatakowało twierdzę.
Wycieczkowicze zachwycali się pięknym górskim krajobrazem z punktu widokowego twierdzy.
Ponadto podczas wyjazdu wzięli udział w górskiej wyprawie do dawnej kopalni srebra, gdzie tunelem sztolni dotarli na tak zwany przodek wykopu i mogli wg legendy wypowiedzieć życzenie skierowane do Ducha Gór. Poznali także kilka ciekawostek związanych z literacką postacią Gandalfa stworzoną przez Tolkiena a inspirowaną mitologią Karkonoszy. Brali udział w zajęciach integracyjnych oraz strzelali z łuków w pięknie położonej Villi Hubertus. Baza noclegowa wycieczki znajdowała się w dawnych koszarach twierdzy srebrnogórskiej, co czyniło wycieczkę jeszcze bardziej atrakcyjną.
Opiekunami wyjazdu były: p. Lucyna Bernaczyk, p. Monika Maciołek, p. Anna Król-Pawelska oraz p. Aneta Gorgoń-Matera.
W jego organizacji i przebiegu pomogła profesjonalnie przygotowana kadra turystyczna Forrest – organizator wycieczek szkolonych po tajemniczych zakątkach Gór Sowich i Gór Bardzkich.
Monika Maciołek