Szlachetna paczka

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja, która ma na celu niesienie pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Oddani wolontariusze, ludzie dobrej woli bezinteresownie angażują się całym sercem w pomoc innym starając się przywrócić im radość i nadzieję w lepsze jutro. Cztery lata temu i my postanowiliśmy być częścią wspaniałego zespołu” Paczkowców”.

Po raz pierwszy wówczas doświadczyliśmy dylematu ‚komu pomóc’ widząc tysiące punkcików na mapie miast, miasteczek i wsi Polski, gdzie wszędzie i od zaraz pomoc była bardzo potrzebna. Utwierdziło to nas w głębokim poczuciu spełnianej misji i konieczności trwania w tych słusznych działaniach. W grudniu 2016, nasz pierwszy trudny wybór padł na 5-osobową rodzinę z Bukowca, niedaleko Trzciela. Wówczas Pani Magdalena (29 l.) oraz jej mąż Pan Damian (27 l.) wraz z trójką dzieci Wojtkiem (7 l.), Jasiem (5 l.) i Aleksandrem (2 l.) znaleźli  się w trudnej sytuacji finansowej przez zaciągnięty kredyt na zakup i remont nieruchomości.  Los tej Rodziny odmienił się choć odrobinę na lepsze. Apel skierowany do społeczności szkolnej spotkał się z ogromnym, pozytywnym odzewem. Dzięki dobroci i życzliwości uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły w ciągu niespełna tygodnia zebraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy, które pozwoliły zaspokoić nie tylko podstawowe i najważniejsze potrzeby tej rodziny tj. żywność i ubrania na zimę, ale również te dodatkowe w postaci artykułów dziecięcych, pomocy szkolnych czy elementów wyposażenia mieszkania tj. pościel, koce itp. Zebrane pieniądze pozwoliły również na zakup sprzętu domowego w postaci zmywarki oraz domowego sprzętu do manicure, o których marzyła Pani Magda. Dziś Pani Magda pisze „… dzieci rosną jak na drożdżach, zmywarka nadal służy a zestaw do manicure stał się narzędziem mojej pracy a obecnie i my pomagamy innym dorzucając swoją „cegiełkę” do paczek organizowanych w szkole do której uczęszczają nasze dzieci”. Od dwóch lat Pani Magda prowadzi swoją małą firmę zajmująca się m.in. stylizacją paznokci. Ich sytuacja finansowa znacznie poprawiła się i jak pisze Pani Magda uzyskana pomoc był swoistym „kopem” do działania i niepoddawania się w trudnych chwilach. 

             Kolejna Rodzina, dla której nadchodzące Święta stały się radośniejsze dzięki naszej pomocy to czteroosobowa rodzina z Rogoźna. Wtedy Pani Agnieszka (30 l.), Pan Krzysztof (36 l.) oraz ich dwóch synkówKacper (10 l.) i Patryk (8 l.) również znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Zmagali się z przeciwnościami losu ale najtrudniejsza do zniesienia była choroba ich młodszego syna, który urodził się z trzema wadami wrodzonymi. Niezwykła hojność, którą okazali nasi Darczyńcy sprawiła, iż przygotowaliśmy blisko 50 paczek z ubrankami dla dzieci, zabawkami, słodyczami, artykułami szkolnymi, żywnością, kosmetykami, środkami czystości, pościelą i pampersami dla chorego chłopczyka. Nasza Rodzina otrzymała też nową lodówkę. Obecnie pomimo, iż Pani Agnieszka i Pan Krzysztof pracują i nie zawsze Rodzinie wystarcza pieniędzy na bieżącą konsumpcję starają się jednak pokonać wszystkie trudności.  Bracia są bardzo przywiązani do siebie, a rodzice bardzo dbają o swoich synów.

     Dwa lata temu postanowiliśmy być wsparciem dla seniorów. Z internetowej bazy rodzin Szlachetnej Paczki wybraliśmy Panią Genowefę 86 lat.

 Pani Genowefa rocznik „wojenny”, jak mówiła o sobie, nie jedno przeżyła, nie jedno widziała. Skrajną biedę, okrucieństwo, bezmiar cierpienia. Wojna nauczyła ją radzić sobie w życiu więc nigdy nie prosiła o pomoc, inni poprosili o nią dla niej. Śmierć syna sprawiła, że straciła najbliższą jej osobę, wsparcie materialne oraz pomoc w czynnościach dnia codziennego. Wspólnymi staraniami udało nam się zebrać potrzebne produkty a dzięki wsparciu finansowemu ze strony wielu Darczyńców  i z przeprowadzonych zbiórek pieniężnych zakupiliśmy dla Pani Genowefy 3 tony węgla. Nasza pomoc docierała do starszej Pani jeszcze przez kolejny rok niestety z końcem grudnia minionego roku Pani Genowefa zmarła. Jak pisze jej opiekunka „… Szlachetna Paczka dała jej nie tylko makaron, kaszę i węgiel ale dała jej drugiego człowieka. U schyłku swojego życia poczuła się ważna, była szczęśliwa i wdzięczna za każdego napotkanego człowieka, była zbudowana postawą młodych ludzi „…że w dzisiejszych trudnych czasach chce im się chcieć”. Jesteśmy wdzięczni losowi, że dał nam poznać tak wyjątkową osobę jaką była Pani Gienia i mogliśmy choć przez chwilę być częścią jej życia.

Ostatni nasz wybór na mapie Szlachetnej Paczki padł na parę małżonków Panią Marię (63 l.) i Pana Michała ( 67 l.) z Lwówka. Szczerzy, uczciwi, lubiani przez sąsiadów i szanowani przez mieszkańców miasta. Żyli normalnie. Aż przyszedł dzień, który zrujnował ich dotychczasowe życie, spłonął ich dom. Stracili cały dorobek życia. Niezwykła hojność, którą okazali nasi Darczyńcy sprawiła, że w ciągu dwóch tygodni przygotowaliśmy 17 paczek, a wsparcie finansowe oraz zbiórki pieniędzy zorganizowane przez naszych uczniów i rodziców przeprowadzone na terenie szkoły i poza nią pozwoliły zaspokoić nie tylko podstawowe i najważniejsze potrzeby rodziny ale również umożliwiły zakup niezbędnego opału – 2 ton węgla. Okazane wsparcie pomogło w przeprowadzenie niezbędnego remontu a dziś Rodzina mieszka w godnych warunkach i stara się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią radości, którą przeżywały obdarowane rodziny podczas dostarczenia Paczek. O ogromnej wdzięczności Rodzin mogliśmy przekonać się, kiedy osobiście wręczaliśmy zebrane podarunki. Wspólnie sprawiliśmy, że czyjeś Święta były wolne od trosk, spokojne i szczęśliwe. Dawaliśmy nadzieję na lepsze jutro i przywracaliśmy wiarę w drugiego człowieka.

W tym roku ze względu na pandemię nie udało nam się zorganizować zbiórki szkolnej ale trwamy w poczuciu spełniania misji i pomagamy indywidualnie.  Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom za minione 4 lata współpracy.

„Pomoc jednej osobie nie zmieni świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby”

Zachęcamy całą społeczność szkolną i wszystkich ludzi dobrej woli do indywidualnego wsparcia tych, którzy tej pomocy bardzo potrzebują.

Wpłata na Szlachetną Paczkę! Wsparcie potrzebujących – ubogich, dzieci, seniorów i chorych. Ty również możesz wesprzeć Szlachetną Paczkę – kliknij i zaangażuj się!

www.szlachetnapaczka.pl

Wpłacam i pomagam – Szlachetna Paczka 

Aneta Gorgoń-Matera, Marlena Jarczewska

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content