Szkolne rekolekcje: Misja w Rwandzie

Przed uroczystością Bożego Ciała uczniowie naszej szkole uczestniczyli w rekolekcjach, prowadzonych przez siostrę Annę ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.  Tematem przewodnim była misja w Afryce, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w Rwandzie. Siostra Anna podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i opowieściami, które przybliżyły nam codzienne życie w afrykańskich wioskach.

Siostra rozpoczęła od wprowadzenia nas w realia życia w Afryce, podkreślając wyzwania, z jakimi mierzą się mieszkańcy, takie jak brak dostępu do czystej wody, edukacji i opieki medycznej. Szczególną uwagę poświęciła sytuacji w Rwandzie, gdzie przez lata posługiwała  jako misjonarka.

Opowiedziała o swojej pracy w małych, odległych wioskach, gdzie pomaga dzieciom i dorosłym, organizując szkoły, przychodnie zdrowia oraz warsztaty edukacyjne. Siostra zwróciła uwagę na ogromne znaczenie edukacji w walce z ubóstwem i jak dzięki wsparciu misjonarzy, wiele dzieci ma szansę na lepszą przyszłość.

Jednym z najbardziej poruszających momentów rekolekcji była opowieść o małej Racheli, która marzyła o wybudowaniu studni i dostępie do czystej wody w jednej z rwandyjskich wiosek. Marzenie dziewczynki  spełniło się  dzięki wsparciu wielu darczyńców. Siostra podkreśliła, że każda, nawet najmniejsza pomoc, może zmienić życie wielu ludzi.

Rekolekcje zakończyły się wspólną Mszą św. sprawowaną przez księdza proboszcza Krzysztofa Ratajczaka  oraz apelem o solidarność i wsparcie dla misji w Afryce. Dzięki siostrze Annie uczniowie naszej szkoły mogli zrozumieć, jak ważna i potrzebna jest pomoc dla tych, którzy na co dzień zmagają się z trudnościami życia.  Mamy również  pielęgnować w sobie wdzięczność za tak wiele rzeczy, które posiadamy.

                         Katecheci