Świetliki zrealizowały edukacyjny projekt muzyczny Uniwersytetu Dzieci

Wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego, Świetliki z grupy pomarańczowej rozpoczęły realizację jednego z projektów edukacyjnych Uniwersytetu Dzieci w Klasie, dotyczącego obecności muzyki w codziennym życiu. Cykl ośmiu spotkań z muzyką przybliżył dzieciom wiele ciekawych zagadnień związanych z grą na instrumentach, pracą muzyków i innych osób związanych zawodowo z tą dziedziną. Każde zajęcia odbywały się w oparciu o udostępnione materiały edukacyjne: filmy wprowadzające w daną tematykę, omawianą każdorazowo przez innego eksperta, przykłady utworów muzycznych wykorzystywanych przy realizacji różnych ćwiczeń, karty pracy, czy instrukcje zadań do wykonania wraz z dziećmi.

W ten sposób mieliśmy okazję poznać pracę dyrygenta chóru akademickiego, nauczyliśmy się rozróżniać głosy damskie i męskie oraz ich wysokości, wzięliśmy udział w ćwiczeniach wokalnych i obserwowaliśmy jak wygląda rozśpiewka przed występem.

Dzieci nauczyły się odróżniać od siebie poszczególne rodzaje utworów (religijne, patriotyczne, ludowe, dziecięce etc.), spróbowały swoich sił w improwizacji tanecznej i przekonały się, jaki wpływ na ich samopoczucie wywiera muzyka o różnej dynamice.

Był też czas na muzykoterapię, relaksację i swobodną ekspresję ruchową pod wpływem usłyszanych dźwięków. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się zajęcia dotyczące samego procesu tworzenia muzyki z wykorzystaniem nowoczesnych technik i urządzeń. Poznaliśmy takie pojęcia jak leitmotiv, czy musical, a stałym elementem zajęć umuzykalniających stało się wspólne śpiewanie popularnych piosenek z filmów animowanych, w wykonaniu Studia Accantus.

Skład orkiestry symfonicznej, poszczególne rodzaje i grupy instrumentów, czy zadania akustyka teatralnego – to kolejne ciekawe zagadnienia, poruszane podczas realizacji projektu. Mieliśmy też wiele ciekawych zadań do wykonania, między innymi zbudowanie własnych instrumentów muzycznych, czy przygotowanie dźwiękowej dekoracji za pomocą przedmiotów codziennego użytku.

Na zakończenie cyklu zajęć umuzykalniających, rozśpiewane, roztańczone Świetliki otrzymały pamiątkowe indeksy. Z całą pewnością jeszcze nie raz będziemy wracać do spotkań z muzyką. Naprawdę warto!

Kinga Laskowska-Szofer