Świetlicowe laboratorium

W środę 9 października sala świetlicowa grupy pomarańczowej zamieniła się w istne laboratorium. Dzięki prostym eksperymentom i doświadczeniom, które wykonaliśmy, dzieci miały okazję obserwować ciekawe efekty wizualne zachodzących reakcji. Poznały też właściwości i zastosowanie wielu produktów spożywczych, których używaliśmy: octu, sody, oleju, mąki, mleka, barwników, soli etc. Zajęcia przyniosły nam wiele radości i emocji – momentami było naprawdę wybuchowo! Udało nam się między innymi wykonać wulkan z cytryny, napompować balona za pomocą octu, sody i butelki, czy przygotować puchnącą farbę, która pod wpływem temperatury rośnie i zmienia formę wykonanych nią obrazków w 3D.

Sprawdziliśmy też, czy uda się zmienić kolor wody za pomocą bibuły, jak wykonać tęczę z cukierków, dlaczego świeczka przykryta naczyniem gaśnie i czy woda może „wędrować” ze szklanki do szklanki. Ulubionym eksperymentem dzieci było chemiczne jojo – zakraplanie oleju wlanego na sodę, zabarwionym octem. Reakcje zachodzące niemal bez przerwy, przykuły uwagę dzieci i zapewniły niezapomniane wrażenia.

Kinga Laskowska-Szofer