Styczeń w świetlicy

W styczniu dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w różnych atrakcjach związanych z okresem karnawału i zimową aurą. W pracach plastycznych dominowały charakterystyczne dla tej pory roku bałwanki, śnieżynki i elementy zimowego ubioru. Świetliki z grupy pomarańczowej odwiedziły Klub Osiedlowy i poznały zakres jego działań, w tym warsztatów skierowanych do dzieci, również na czas ferii zimowych. Nie zabrakło też zajęć z zakresu Sensoplastyki, która na stałe wpisała się już w program świetlicowych atrakcji, dostarczając za każdym razem wielu wrażeń.

Czas spędzony w świetlicy szkolnej to także okazja do nauki poprzez zabawę. W styczniu dzieci poznały sposoby pomiaru czasu, zapoznały się z nazwami miesięcy w języku polskim i angielskim oraz stworzyły kalendarze wg własnego pomysłu, pełne kolorowych ilustracji. Zaznaczaliśmy w nich daty urodzin wszystkich Świetlików.

W każdej z grup świetlicowych dzieci przygotowały własnoręcznie wykonane prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były to ptaszki wyklejane ziarenkami, serduszka z masy porcelanowej, wazoniki, czy kompozycje z żywych kwiatów, przygotowane podczas warsztatów z florystką. Dzieci rozmawiały też o uczuciach, jakimi darzą swoich dziadków.

Świetliki zaangażowały się także w zajęcia z kodowania, podczas których budowały wieże z kolorowych kubeczków, czy pracowały w aplikacji Screch Junior.

Nie zabrakło też czasu na kreatywne prace techniczne. Powstały między innymi piękne karmniki dla ptaków, wykonane z drewnianych patyczków, karnawałowe grzechotki, pingwinki z płatków kosmetycznych, czy oryginalne zakładki do książek z różnych materiałów. Tworzenie i budowanie zawsze daje dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Ostatni tydzień przed feriami poświęciliśmy na omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego odpoczynku oraz na przygotowania do baliku karnawałowego. Podczas zajęć kulinarnych dzieci wykonały mini przekąski karnawałowe, wzięły też udział w pieczeniu ciasteczek wraz z panią Kingą Nożyńską, blogerką kulinarną.

Piękna pogoda w styczniu pozwoliła nam spędzić wiele czasu na świeżym powietrzu. Świetliki chętnie bawiły się i brały udział w różnych grach zespołowych.