Straż pożarna, wiatraki i kule

W piątek 19 maja klasa 4a oraz klasa 4b udały się na wycieczkę do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele wspaniałych i zabytkowych wozów strażackich oraz inny sprzęt, który służył strażakom w dawnych czasach.

W muzeum można było usiąść z kierownicą wozu strażackiego, zjechać na „strażackiej rurze”, uruchomić strażacką syrenę oraz przymierzyć strażackie hełmy. Po zwiedzaniu muzeum uczestnicy wycieczki wzięli udział w lekcji muzealne dotyczącej ochrony przeciwpożarowej. Podczas zajęć można było zobaczyć spalone mieszkanie, spalony las oraz wypadek drogowy i poznać sposoby zapobiegania pożarom oraz jak wygląda pomoc ofiarom wypadku drogowego.

Z Rakoniewic uczniowie udali się do Śmigla mijając po drodze miejscowość Śniaty (miejsce urodzenia Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego) oraz słynącą z handlu starociami miejscowość Czacz. W samym Śmiglu uczniowie zobaczyli przydrożne wiatraki, a następnie rywalizowali ze sobą podczas gry w bowling. Po ciężkiej, zaciętej i pełnej wrażeń grze, uczniowie wrócili do Nowego Tomyśla
Organizatorami wyjazdy byli: Andrzej Rucioch i Krzysztof Hałas, a opiekę sprawowali: Izabella Michalak, oraz Janusz Nawrot

Krzysztof Hałas