Spotkanie z piekarzem

W piątek 6 grudnia dzieci z grupy pomarańczowej gościły pana Kazimierza Kucza z nowotomyskiej Piekarni i Spiżarni, który z okazji Mikołajek przygotował dla Świetlików mini wykład na temat „Prawdy i mity o chlebie”. Pierwszaki miały niepowtarzalną okazję, by usłyszeć wiele ciekawych rzeczy z ust prawdziwego znawcy, w którego rodzinie tradycja wypiekania zdrowego, ekologicznego pieczywa pielęgnowana jest od pokoleń.

Dzieci nauczyły się rozpoznawać różne rodzaje mąki, używanej do pieczenia chleba i bułek, spróbowały jak smakują drożdże piekarskie i zakwas oraz posłuchały w jaki sposób odbywa się cały proces wypieku od momentu zebrania ziarna, aż po uformowanie bochenków. Na koniec naszego spotkania zjedliśmy ze smakiem świeży, specjalnie dla nas upieczony chleb z chrupiącą skórką. Dzieci otrzymały również słodki mikołajkowy upominek, Pierniki Babci Ireny – jedna ze specjalności Piekarni Kucz wśród świątecznych wypieków. Bardzo dziękujemy Panu Kazimierzowi za niezwykle ciekawe spotkanie i poświęcony nam czas.

Kinga Laskowska-Szofer