Sensoryczne zimowe święta w świetlicy

Zima, to dla wielu dzieci ulubiona pora roku. Gdy pada śnieg, można jeździć na sankach, rzucać się śnieżkami, czy ulepić bałwana, najmłodsi chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Zimowe miesiące to także okres, w którym obchodzimy kilka nietypowych świąt, na przykład Dzień Śniegu, Dzień Bałwana, czy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

I choć nie są to popularnie dni, w świetlicy szkolnej nabierają zupełnie innego znaczenia – stają się bowiem okazją do świetnej zabawy i wzięcia udziału w wielu sensorycznych zajęciach, które dzieci uwielbiają. Tym bardziej, że w świetlicy szkolnej nic się nie marnuje – gazety, skrawki materiałów, wata, tekturowe rolki, a nawet skarpetki nie do pary – wszystko znajdzie swoje zastosowanie.

I tak, w pierwszym tygodniu powrotu najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej, Świetliki miały okazję stworzyć pięknie bałwanki ze skarpetek i sypkiego ryżu. Z okazji Dnia Bałwana powstały też plakaty w formie wydzieranki gazetowej, które następnie posłużyły do zabawy zręcznościowej „traf bałwana”.

Dzień Śniegu uczciliśmy z kolei wykonując kolorowe masy z zimnej porcelany, z których powstały gwiazdki i inne charakterystyczne, zimowe ozdoby. Ugniatanie masy, a następnie obserwowanie jak zmienia się jej kolor za sprawą barwników spożywczych, zawsze wywołuje wiele emocji i uśmiechu.

Dzień Pingwina stał się natomiast okazją do wykonania słodkiej masy z mleczka kokosowego, zagęszczonej agarem, z której wykonaliśmy jadalne pingwinki. Kokos, kakao, suszone figi i agar – tyle wystarczy, by dzieci z zachwytem i ciekawością stworzyły kolejne, sensoryczne dzieła.

Podsumowaniem sensorycznego tygodnia było wykonanie napisu „zima” w konturach z tekturowych rolek, wypełnionych kolorowym ryżem, samodzielnie zabarwionym. Nie zabrakło też czasu na relaksację przy muzyce i wspólne śpiewanie piosenki „Snowman” z repertuaru Sia – tym samym Świetliki miały też okazję do podszlifowania swoich umiejętności językowych.

Tydzień sensorycznych świąt zimowych przyniósł nam wiele pozytywnych emocji i satysfakcji z pięknie wykonanych prac plastycznych. Zabawy angażujące wszystkie zmysły niewątpliwie należą do ulubionych zajęć Świetlików.

Kinga Laskowska-Szofer Trener 1 st. metody Sensoplastyka®