Projekt „Picasso” w klasach siódmych

Uczniowie klas siódmych zrealizowali wyjątkowy projekt edukacyjno-artystyczny, poświęcony twórczości jednego z prekursorów kubizmu – Pablo Picasso. Biorąc pod uwagę, że rok 2023 został ogłoszony rokiem Picasso na świecie, postanowiliśmy poświęcić więcej uwagi hiszpańskiemu malarzowi, odkrywając ciekawe fakty z jego życia, w którym zapisał się również polski pierwiastek.

Mało kto bowiem wie, że Picasso był nie tylko znakomitym malarzem, ale również utalentowanym poetą, ceramikiem i rysownikiem. To właśnie kolekcję ceramiki oraz druków podarował Muzeum Narodowemu, będąc w Polsce w 1948 roku.

Wydarzeniom z życia i twórczości artysty, siódmoklasiści poświęcili kolorowe plakaty, które stanowiły element pracy grupowej. Projekt składał się natomiast z kilku etapów oraz zadań, realizowanych w ciągu minionych tygodni.

Rozpoczęliśmy od lekcji teoretycznej, wprowadzającej w charakterystykę kubizmu jako kierunku w sztuce. Dlaczego początek XX wieku był tak wyjątkowy w sztukach plastycznych? Ponieważ w całej dotychczasowej historii malarstwa nie było tak wyraźnego, intensywnego i stanowczego zerwania z osiągnięciami sztuki, jak to, którego dokonali kubiści – odrzucając perspektywę, głosząc potrzebę nowego zdefiniowania rzeczywistości, odzwierciedlanej przez artystów na płótnie. Zapanowała wszechobecna geometryzacja i rozbijanie przedstawianych obiektów na szereg płaszczyzn – wszystko po to, by jak najwierniej ukazać naturę przedmiotów, przedstawianych jednocześnie ze wszystkich stron.

Wprowadzenie założeń kubizmu w praktykę okazało się niesamowitą przygodą – uczniowie tworzyli portrety kubistyczne rysując postacie w jaskrawych barwach. Wyobraźnia ich nie zawiodła, wśród prac pojawiła się nawet kubistyczna wersja Spider-Mana ?

Ponieważ głównym tematem kierunku była jednak martwa natura, jedna z klas siódmych stworzyła geometryczne wazony z kwiatami na płytach pilśniowych, które wcześniej zagruntowaliśmy, przygotowując do malowania akrylami. Pozostałe dwie klasy projektowały, wycinały, kleiły i malowany kartonowe twarze – maski.

Kilka tygodni realizacji projektu minęło bardzo szybko. Dzięki zadaniom wykonywanym w parach i grupach uczniowie mieli okazję wymienić się poglądami, ćwicząc przy tym umiejętność współpracy oraz zgodnego podziału ról i zadań.

Z wielką przyjemnością towarzyszyłam uczniom w tej twórczej przygodzie, podpowiadając, proponując tematy, dyskutując i przyglądając się stopniowemu realizowaniu założeń projektowych, których ostateczny kształt przerósł moje oczekiwania. Zaangażowanie i chęć współpracy, widoczna satysfakcja z kreatywnych działań i radość twórcza, zaowocowały przygotowaniem poprojektowej wystawy, zainstalowanej na łączniku pierwszego piętra.

Na tle sztuki XX wieku osobowość twórcza Picassa miała olbrzymi wpływ na każdą dziedzinę współczesnej plastyki. Choćby z tego powodu warto poświęcić artyście więcej uwagi. Zapraszamy do oglądania prac!

Kinga Laskowska-Szofer

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content