Poznań jakiego nie znaliśmy.

We wtorek 10.05.2022r. uczniowie klasy 6a pojechali na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków największego w Wielkopolsce miasta. Wycieczkę po Poznaniu rozpoczęliśmy od warsztatów tanecznych w Polskim Teatrze Tańca, którego założycielem był Conrad Drzewiecki. Uczniowie mieli możliwość ruchem ciała, gestem wyrażać swoje emocje, komunikować się, występować na scenie.

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Przemysła, gdzie z tarasu widokowego na Zamku Królewskim podziwialiśmy panoramę Poznania. Kolejnym etapem był rynek z jego pięknymi kamieniczkami i największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej.
W drodze do Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła zwiedziliśmy Farę Poznańską, Szkołę Baletową, Plac Kolegiacki. W katedrze byliśmy w podziemiach, widzieliśmy miejsce pochówku pierwszych Piastów, Złotą Kaplicę.

O Poznaniu, o jego historii, zabytkach opowiadała nam p. Dorota, przewodniczka PTTK. Pokazała nam Poznań, jakiego dotąd nie znaliśmy. Poznań – kolebkę chrześcijaństwa w Polsce, a w nim katedrę królów, pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich.

Elżbieta Dzierżyńska, Grażyna Życzkowska