Poniedziałki ze sztuką

Świetliki z grupy pomarańczowej realizują cykl zajęć pod nazwą „Poniedziałki ze sztuką. To projekt autorski, którego celem jest rozbudzenie zainteresowań artystycznych oraz zapoznanie dzieci z historią sztuki w prosty, przyjemny, dostosowany do wieku Świetlików sposób. Nieocenioną pomocą w realizacji powyższych celów okazała się wspaniała książka „Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści”, której lektura pozwala dzieciom odkryć wiele ciekawych faktów dotyczących najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa, rzeźby i innych dziedzin sztuki.

W każdy poniedziałek sala świetlicowa zamienia się w artystyczną pracownię, a dzieci zapoznają się z kolejnymi technikami plastycznymi, próbując swoich sił w odwzorowaniu największych dzieł światowych mistrzów pędzla. Poznaliśmy już malarstwo Van Gogha czy Klimta, Leonarda da Vinci, Picasso czy Moneta.

Tworzyliśmy też prace przestrzenne, a wprowadzeniem do tych prób był film edukacyjny dotyczący rzeźby. Dzieci miały okazję obejrzeć drewniane i metalowe rzeźby pochodzące z kolekcji zaprzyjaźnionego poznańskiego artysty, który udostępnił prace na potrzeby zajęć. Za sprawą specjalnej kasetki zawierającej różne gatunki drewna Świetliki mogły poznać kolory, twardość oraz inne cechy tego wyjątkowego materiału rzeźbiarskiego. Następnie, pracując w grupach, dzieci stworzyły własne konstrukcje, wykorzystując drewniane kulki, patyki, plastelinę i inne przedmioty codziennego użytku.

Spotkania ze sztuką okazały się fascynującą przygodą, która nie tylko wpływa na rozbudzanie wyobraźni i pasji, ale przede wszystkim dostarcza radości i satysfakcji z tworzenia własnych, oryginalnych dzieł.

Kinga Laskowska-Szofer