Podróże kształcą – wycieczka szkolna do Trójmiasta i Malborka

W dniach: 01.06- 03.06.2022r. uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce do Trójmiasta. Pierwszego dnia dotarliśmy do Gdańska- zwiedzaliśmy miasto w zasięgu obwarowań XVII w. Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy Bazylikę Mariacką – największą średniowieczną świątynię z cegły w Europie, zwana często „Koroną Gdańska”. By móc podziwiać piękną panoramę Gdańska z wieży mariackiej musieliśmy przebyć 408 schodów, prowadzących na szczyt 78- metrowej wieży. 

Następnie odbyliśmy spacer po zabytkach Starówki, głównie ulicy Długiej i Długim Targu. Zobaczyliśmy okazały, gotycki Ratusz Głównego Miasta oraz słynnego Neptuna – zabytkową fontannę z XVII wieku, która stanowi niekwestionowany symbol Gdańska. 

Nasz dzień zwieńczyliśmy niezapomnianym rejsem na półwysep Westerplatte, po porcie statkiem Dragon, stylizowanym na XVII-wieczny galeon. Następnie przespacerowaliśmy się pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Tam podziwialiśmy 25 – metrowy monumentalny pomnik ku czci żołnierzy, którzy zginęli broniąc polskiego wybrzeża. Miejsce to – to niezapomniana lekcja historii II wojny światowej. 
W drugim dniu realizowaliśmy program wycieczki w Gdyni i Sopocie.  Głównymi punktami były; wizyta w Muzeum Inkluzji w Bursztynie,  spacer po „Monciaku“,  zwiedzanie Opery Leśnej i Krzywy Domek. Nasz dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Inkluzji w Bursztynie, które  prezentuje historię powstania bursztynu. Znajduje się tam również unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych – bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych.

Kolejnym przystankiem była Opera Leśna w Sopocie, gdzie mogliśmy podziwiac amfiteatr z nowym dachem w kształcie motyla. Scena i widownia robią wrażenie, zwłaszcza ta pusta ilość miejsc, przestrzeń. Ale to nie wszystko co można tam zobaczyć. Zaraz przy wejściu znajdują się zdjęcia przedstawiające historię powstania Opery, pierwsze przedstawienia, największe gwiazdy i polskie i zagraniczne goszczące w Sopocie. 

Chwilę później wybraliśmy się na spacer po ulicy Monte Cassino i słynnym Sopockim Molo, na którym zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie. Molo ma ponad 500 m i jest najdłuższe na Morzu Bałtyckim. Po zakończeniu zwiedzania w Sopocie, udaliśmy się jeszcze do Gdyni Orłowo, gdzie podziwialiśmy Klif Orłowski. To najbardziej wysunięty w morze punkt Gdyni, który stał się naturalną wizytówką i atrakcją turystyczną miasta.  Jest on najczęściej fotografowanym fragmentem Gdyni i urokliwym miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i przebywających tu turystów.

Dzień kończyliśmy wyprawą na skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie m.in. Okręt ORP Błyskawica i żaglowiec „Dar Pomorza”, jeden z najbardziej okazałych żaglowców na świecie. Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców Gdyni. Pożegnaliśmy Gdynię i udaliśmy się na wypoczynek, żeby pełni sił i energii wyruszyć do Malborka.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy w podróź do Malborka i zwiedziliśmy jeden z najefektowniejszych zamków, jakie przetrwały do naszych czasów. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego.
Pod opieką przewodnika podziwialiśmy wystrój Zamku Średniego z siedzibą wielkiego komtura, Zamek Wysoki oraz skarbiec. Ponadto przyjrzeliśmy się wystawie malborskiej kolekcji bursztynu, która uchodzi za jedną z największych i najlepszych na świecie.
Na wycieczce mieliśmy okazję spędzić ze sobą czas oraz bardziej się zintegrować czego na pewno brakowało nam podczas pandemii i nauki zdalnej.

Wyjazd do Trójmiasta i Malborka był doskonałą okazją do integracji klas, które już za kilka tygodni opuszczą mury SP3. Jeśli połączymy to ze zwiedzaniem ważnego dla historii Polski Gdańska, mamy wycieczkę, która zapadnie na długo w pamięci uczestników tego wyjazdu.

 

Wioleta Żurawska-Kozłowska

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content