Pamiętamy! 78 rocznica wyzwolenia Nowego Tomyśla

W czwartek 26 stycznia br. na nowotomyskim cmentarzu przy grobie poległych odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1945 roku. Wtedy to, czyli 26 stycznia 1945 roku, dzień przed wyzwoleniem Nowego Tomyśla z rąk niemieckich, dokonano zabójstwa ośmiu Polaków.

Wojska SS, które wycofywały się z miasta, wzięły 30 zakładników. Więźniowie zostali zamknięci w sali szkolnej znajdującej się na parterze budynku dawnej szkoły zawodowej przy placu Chopina, obecnie Szkoły Muzycznej I stopnia. Niemcy wrzucili do sali granaty, po czym dokonali egzekucji. Więźniowie podjęli próbę ucieczki. Ośmiu Polaków straciło życie, liczni byli ranni. Zmarłych pochowano w zbiorowej mogile znajdującej się na cmentarzu parafialnym.

O tych wydarzeniach każdemu nowotomyślaninowi przypominają m.in. umieszczona 27 stycznia 1946 r. na ścianie szkoły tablica z nazwiskami ofiar oraz mogiła na cmentarzu.

O tych lokalnych, ale ważnych wydarzeniach, pamiętali i nasi uczniowie, którzy wzięli udział w gminnej uroczystości i złożyli pod pomnikiem kwiaty, oddając hołd poległym. Cześć ich pamięci!

Marzena Dach-Kolanko