Pamiętamy! 104 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

We wtorek 27 grudnia 2022 r. w wielu miastach Wielkopolski uroczyście wspominano wydarzenia z 1918 – 1919 roku. Mowa tu oczywiście o rocznicy powstania wielkopolskiego, czyli pierwszego zwycięskiego zrywu powstańczego na ziemiach polskich.

Przypomnijmy, że było ono zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.

Było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie. Iskrą zapalną powstania wielkopolskiego stał się przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania. Uroczysta, patriotyczna atmosfera została zakłócona przez Niemców, którzy podczas manifestacji 27 grudnia 1918 roku próbowali zademonstrować swoją siłę. Tego dnia, około godziny 17:00, padły pierwsze strzały.

Walki o Poznań zakończyły się 6 stycznia. Dowódcy powstania z Poznania przekazali wkrótce po rozpoczęciu walk w mieście hasło dla prowincji: „Nie należy dłużej czekać!”. Dzięki temu walki szybko rozprzestrzeniły się niemal na całą Wielkopolskę.

         Wielkopolski zryw zakończył się sukcesem, ponieważ miał też dyplomatyczne wsparcie, głównie w osobie Romana Dmowskiego, który przebywał na konferencji pokojowej w Paryżu. Sprawa włączenia Wielkopolski do odrodzonej niepodległej Polski uzyskała poparcie państw zachodnich, zwłaszcza Francji. Powstanie zakończył rozejm podpisany 16 lutego 1919 roku w Trewirze, a 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski przyznawał Polsce niemal wszystkie tereny zajęte przez powstańców wielkopolskich oraz Leszno, Kępno, Rawicz, Zbąszyń, Chodzież i Nakło. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Polskę bez Wielkopolski.

         W 104 rocznicę wybuchu powstania władze miasta i gminy Nowy Tomyśl, mieszkańcy i zaproszeni goście również oddali cześć pamięci walczącym. Wśród zebranych na placu Niepodległości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich nie mogło zabraknąć dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Poczet honorowy stanowili Łukasz Izydorek z klasy 6b oraz Anna Grzybowska i Zofia Płoszyńska z klasy 5b, którzy godnie reprezentowali SP3.

         Pamięć o wydarzeniach sprzed ponad wieku buduje naszą świadomość narodową, sprawia, że czujemy się dumni z bycia Wielkopolanami.

Marzena Dach-Kolanko

 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content