Pamięci pomordowanych nowotomyślan

Szczególnie tragiczną datą okresu II wojny światowej dla mieszkańców Nowego Tomyśla jest dzień 26 stycznia 1945 r. Właśnie wtedy, 74 lata temu, dzień przed wyzwoleniem miasta spod okupacji hitlerowskiej w budynku szkolnym przy placu Chopina zamordowano ośmiu niewinnych nowotomyślan. Wycofujący się z miasta okupanci uwięzili 30 zakładników w sali szkolnej znajdującej się na parterze. Hitlerowcy wrzucili do sali granaty, a potem strzelali do uciekających. 8 Polaków straciło życie, wielu było rannych. Zmarłych pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym.

Dlatego też w dzień rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej, w niedzielę, 27stycznia br. o godz. 12.00 na Cmentarzu Parafialnym w Nowym Tomyślu, przy mogile pomordowanych nowotomyślan odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, organizacji pozarządowych, szkół, przedszkoli i służb mundurowych złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Harcerze przy grobie zaciągnęli wartę honorową.W uroczystościach wzięła udział i kwiaty złożyła również delegacja z naszej szkoły, w skład której wchodzili: Julia Rybicka, Joanna Ruta i Jan Wachowiak. Warto przypomnieć, że nasza młodzież opiekuje się tą mogiłą przez cały rok.

Anna Przybylska