Ósmoklasiści w izbie patrona
W ostatnim tygodniu w sali patrona odbywały się lekcje, poświęcone założycielowi naszego miasta, Feliksowi Szołdrskiemu. Dla ósmoklasistów, którzy znali już przecież wiele faktów z życia patrona przygotowałyśmy ciekawostki dotyczące jego pochodzenia, rodziny, zamku w Kórniku oraz herbu Łodzia. Wszystko jako uzupełnienie wcześniej zdobytej wiedzy. Ponieważ na lekcji wykorzystałyśmy wiele zgromadzonych w izbie patrona eksponatów, zajęcia przypominały lekcję muzealną.
Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania:
Kim jest dziewczynka z rodziny Szołdrskich, której portret wisi na zamku w Kórniku? Podczas gdy portretu Feliksa nie ma wcale?
O co prosił, przebywający za granicą, Feliks swego stryja Władysława?
Jakie dyspozycje wydał nasz patron proboszczowi parafii kórnickiej po śmierci matki?
No i najważniejsze pytanie: dlaczego dziedzic dwóch liczących się w XVIII wieku wielkopolskich rodów nie pozostawił po sobie pamiątek?
Tradycyjnie zainteresowaniem uczniów cieszyły się eksponaty powstałe w ramach projektów edukacyjnych: strój, w którym być może chodził Feliks Szołdrski, wirtualny portret czy drzewo genealogiczne. Wspólnie czytaliśmy tekst Aktu Lokacyjnego próbując zrozumieć jego treść 🙂 Z pewnością zajęcia w takiej formie przybliżyły uczniom postać patrona, tym samym historię naszego miasta.
Renata Kurasińska, Małgorzata Gucia