Narodowe Święto Niepodległości
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w piątek 8 listopada spotkaliśmy się na hali sportowej, aby wspólnie uczcić to ważne dla nas święto i obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli Trójki.
Motywem przewodnim spektaklu był pociąg i stacje kolejowe, a także ułożona z białoczerwonych kwiatów mapa Polski. Pociąg pozwolił nam przenosić się ze stacji „Niewola” przez stacje „Powstania”, „Emigracja”, „I Wojna Światowa” by szczęśliwe dotrzeć do stacji „Niepodległość”. Mapa natomiast w trakcie spektaklu pozwalała śledzić zmieniające się granice Polski spowodowane zaborami, tragiczny okres zniknięcia jej z mapy Europy, aż po bardzo wzruszający moment złożenia mapy Polski przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
Każda stacja kolejowa to odegrane przez uczniów i nauczycieli sceny ukazujące piękną, ale i trudną historię naszej ojczyzny. Byliśmy na obiedzie czwartkowym u króla Stanisława Augusta, przyglądaliśmy się przysiędze Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, a także pod Olszynką Grochowską, gdzie powstańcy listopadowi przelewali dla nas krew. W dalszej części przyszło nam żegnać zesłańców na Syberię i odwiedzić salon emigracyjny, w którym tęskne mazurki grał Fryderyk Chopin i tworzył Adam Mickiewicz.
Gazeciarze oznajmili nam wybuch wojny światowej, a my zasiedliśmy z legionistami i Józefem Piłsudskim przy ognisku, żeby odśpiewać ich hymn legionowy My Pierwsza Brygada. Byliśmy świadkami przekazania przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu i przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania.
Całość przeplatana patriotyczną pieśnią i poezją: była m.in. Reduta Ordona Adama Mickiewicza w wykonaniu nauczycielki p. Moniki Maciołek i Inwokacja w wykonaniu p. Magdaleny Basińskiej.
Ponadto usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów: Tęskno mi Panie Kamila Cypriana Norwida czy Modlitwę za ojczyznę Piotra Skargi.
Zespół wokalny pod kierunkiem p. Piotra Witczaka zapewnił nam oprawę muzyczną, wsparł też odśpiewanie Roty Marii Konopnickiej. Na potrzeby tego spektaklu zawiązał się chłopięcy chór, który zaśpiewał Warszawiankę. Męskimi głosami wsparli go nauczyciele: Krzysztof Hałas, Artur Szweda i dyr. Dariusz Stachecki.
Wszystkim wykonawcom, uczniom i nauczycielom, którzy w najmniejszym choćby stopniu przyczynili się do zorganizowania uroczystości – dziękujemy.
Uroczystość przygotował zespół w składzie: Magdalena Basińska, Magdalena Kierońska, Renata Kurasińska, Kinga Laskowska-Szofer, Monika Maciołek, Malwina Paszke, Jan Klimko, Grzegorz Piątas i Piotr Witczak.
Renata Kurasińska