#MyFreedomDay

We wtorek 3 marca Świetliki z grupy pomarańczowej wzięły udział w zajęciach z cyklu „Podróż po świecie wartości”, podczas których rozmawialiśmy o tym, czym jest wolność. W ten sposób dzieci włączyły się w obchody #MYFREEDOMDAY – jednodniowego wydarzenia, mającego na celu zwiększenie świadomości na temat współczesnego niewolnictwa w różnych środowiskach na całym świecie.

Uczniowie, za sprawą listu od dziewczynki o imieniu Maame, poznali historię dzieci z Ghany, które zamiast chodzić do szkoły, wykonują niebezpieczne pracy związane z łowieniem ryb na jeziorze Wolta. Na podstawie ich prawdziwych doświadczeń, przedstawionych również na fotografiach,  rozważyliśmy, co to znaczy wolność, jakie są jej ograniczenia i jak bardzo jest cenna.

Świetliki wyrażały swoje zdanie w krótkich wypowiedziach ustnych, które uwieczniliśmy na filmie. Udało nam się również odnaleźć jezioro Wolta na globusie, a na zakończenie zajęć wykonaliśmy wspólnie kolorowy plakat, który zawiesimy na korytarzu szkolnym.

Globalna kampania #MYFREEDOMDAY organizowania jest w ramach CNN Freedom Project i można wziąć w niej udział bez żadnych formalności. Jej finał odbędzie się już 11 marca. W ramach akcji dzieci i młodzież z różnych krajów organizują w swoich szkołach wydarzenia, mające pokazać znaczenie wolności w ich życiu.

Mamy nadzieję, że temat poruszony na naszych zajęciach świetlicowych skłoni innych do pogłębienia refleksji na temat wartości w życiu człowieka oraz pomoże zwrócić uwagę na problem współczesnego niewolnictwa.

Kinga Laskowska-Szofer

djembed