Mikołaj Wolanin Finalistą Olimpiady Historycznej

Od 2 do 4 marca 2018 roku w Warszawie odbył się finał Olimpiady Historycznej. W wyniku eliminacji szkolnych a następnie okręgowych do tego etapu konkursu zakwalifikował się uczeń klasy III e Mikołaj Wolanin.
W piątek 2 marca siedmioro uczniów zakwalifikowanych z okręgu poznańskiego do eliminacji centralnych Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów wraz z dr Anną Tatarkiewicz, sekretarz Komitetu Okręgowego konkursu, oraz członkami komisji eksperckich, którzy oceniali uczestników podczas części ustnej, przyjechali pociągiem do Warszawy. Po zakwaterowaniu w hotelu Aramis powrócili oni do ostatnich przygotowań przed zmaganiami mającymi miejsce dzień później.

W sobotni poranek olimpijczycy dojechali na Uniwersytet Warszawski, gdzie około godziny 11:00 rozwiązali pisemny test. Następnie rozpoczęto eliminacje ustne, podczas których uczestnicy odpowiadali na trzy pytania: jedno z podstawy programowej oraz dwa z wybranych przez nich lektur. Wieczorem wielkopolscy uczniowie udali się na spacer po warszawskiej Starówce.
Niedziela rozpoczęła się dla uczestników Olimpiady bardzo wcześnie, bowiem już o 8:00 wsiedli oni w autobus, który dowiózł ich do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Po około półtoragodzinnym zwiedzaniu tegoż obiektu, w Sali Białej miała miejsce ceremonia wręczenia nagród.
Okazało się, iż Mikołaj Wolanin został finalistą krajowej olimpiady, w związku z czym otrzymał takie same uprawnienia jak laureat konkursu organizowanego przez kuratora oświaty, tj. ocena celująca na zakończenie roku szkolnego z historii, zwolnienie z części historycznej i wiedzy o społeczeństwie egzaminu gimnazjalnego oraz przyjęcie do każdej szkoły ponadgimnazjalnej w pierwszej kolejności.

Mikołaj został pierwszym uczniem z naszej szkoły, który osiągnął taki sukces w Olimpiadzie Historycznej.

Gratulujemy!

Andrzej Rucioch