Międzynarodowy Dzień Muzyki w świetlicy

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Na całym świecie 1 października odbywa się z tej okazji wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych.

Świetliki z grupy pomarańczowej również uczciły święto muzyki, biorąc udział w zabawach muzycznych różnego rodzaju. Na początek dzieci spróbowały rozpoznać różne dźwięki w swoim najbliższym otoczeniu, takie jak gwar rozmów, szelest kartek, dźwięk dzwonka, tykanie zegara, odgłosy przejeżdżającego samochodu za oknem, czy zamykanych drzwi etc. Następnie wymieniliśmy dźwięki, które są przyjemne dla ucha i te, za którymi nie przepadamy. Okazuje się, że świat, który nas otacza, jest pełen dźwięków, z których można tworzyć muzykę różnego typu.

Następnie Świetliki spróbowały stworzyć prowizoryczne instrumenty z przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób nawet słoik wypełniony grochem, czy plastikowy pojemnik z ziarenkami lnu, okazały się być nośnikami dźwięków i oryginalnymi instrumentami perkusyjnymi.

Dzieci próbowały też zagrać proste melodyjki na szklankach wypełnionych wodą w różnych ilościach. To również bardzo prosty sposób na wykonanie ciekawego doświadczenia.

Niewątpliwie hitem zajęć umuzykalniających okazały się jednak bum bum rurki, z którymi większość Świetlików miała do czynienia po raz pierwszy. To kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Ich nieskomplikowana budowa i proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić dzieci w fascynujący świat muzyki. Może na nich zagrać dosłownie każdy, jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci z entuzjazmem sięgały po kolorowe rurki sprawdzając, czy wydają wysokie, czy niskie dźwięki. Udało nam się nawet zagrać fragment znanej piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Na zakończenie zajęć Blanka, uczęszczająca do Ogniska Muzycznego, zaśpiewała koleżankom i kolegom fragment utworu „Fly me to the moon”, otrzymując gromkie brawa.

To już kolejny rok, w którym muzyka towarzyszy nam podczas zajęć świetlicowych – pod różnymi postaciami, inspirując i pozwalając odkrywać talenty i zainteresowania.

Kinga Laskowska-Szofer

djembed