Międzynarodowy Dzień Muzyki

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Na całym świecie jest to święto wszystkich artystów muzyków oraz melomanów. W filharmoniach odbywają się specjalne koncerty, w ośrodkach kultury różne wydarzenia muzyczne dla dzieci i dorosłych, a na ulicach miast koncerty promenadowe. Świetliki kolejny raz włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia.

Przypomnieliśmy sobie sylwetkę oraz osiągnięcia inicjatora Dnia Muzyki, Yehudiego Menuhina – wybitnego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta. Książka jego autorstwa „Skrzypce i ja” towarzyszyła nam podczas zajęć, na których Świetliki poznawały budowę, brzmienie i historię skrzypiec. Każdy mógł wziąć do ręki smyczek i przekonać się, że naprawdę wykonany jest z końskiego włosia, a chętne dzieci spróbowały wydobyć dźwięki z instrumentu. Świetliki wysłuchały też kilku utworów, które dla nich przygotowałam. Udało nam się również wspólnie zagrać i zaśpiewać piosenkę „Bursztynek”. Nie zabrakło zajęć rozwijających kreatywność – wspólnie wykonaliśmy trójwymiarowy model skrzypiec z kartonu, tektury i drucików. Pomalowany farbami stanowi pamiątkę z zajęć.

Opowiedziałam dzieciom jak wygląda nauka w szkole muzycznej, na czym polegają ćwiczenia rytmiczne i kształcenie słuchu muzycznego oraz jak wielką rolę w nauce gry na instrumencie odgrywa samodyscyplina i sumienność. Dzieci poznały również zapis nutowy i podstawowe wartości rytmiczne nut i pauz oraz dźwięki gamy.

Był też czas na zabawy muzyczne, dające możliwość ekspresji przy dźwiękach znanych piosenek. Niezastąpioną pomocą okazały się kolorowe chusty i różdżki z barwnymi tasiemkami, które urozmaiciły swobodne próby tanecznei choreograficzne.

Kolejną nowością dla dzieci okazała się SIGUMA, czyli guma sensoryczna, która w połączeniu z wartościową muzyką, poza węchem i smakiem aktywizuje wszystkie dziecięce zmysły. Dzięki różnorodnym fakturom i możliwościom pozwala na aktywne słuchanie muzyki oraz trening małej i dużej motoryki.

Świetliki zapoznały się także z możliwościami, jakie dają bum bum rurki. Dzięki nim nauczyliśmy się wspólnie grać proste melodie np. „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Z uwagi na to, że właśnie trwa kolejny Konkurs Chopinowski w naszym kraju, porozmawialiśmy również o muzyce fortepianowej. Udało nam się obejrzeć online relację na żywo z konkursu za pośrednictwem TVP Kultura. Dzieci mogły zobaczyć salę koncertową, przygotowania uczestników przed występem i posłuchać pianistów z całego świata. Poznały charakterystykę takich utworów jak: nokturn, ballada, etiuda, scherzo czy koncert. Na zakończenie zajęć muzycznych poprzez ćwiczenia kształtujące poczucie rytmu sprawdziliśmy w jaki sposób działa metronom.

Był to bardzo inspirujący i radosny czas. Sprawdzają się więc słowa Franza Schuberta: „Szczęśliwi ci, którzy mają muzykę w sercu i uśmiech na ustach”.

Kinga Laskowska-Szofer

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content