Międynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Wiąże się z tragicznymi wydarzeniami w Bangladeszu, gdzie podczas pokojowej demonstracji zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę dbania o język ojczysty, który stanowi tożsamość narodu. Zrozumienie człowieka i zjawisk zachodzących w świecie dokonuje się właśnie przy jego użyciu. Poznanie kultury danego narodu to poznanie jego języka. Świadomość istnienia różnorodności językowej podkreśla znaczenie języka narodowego jako wartości i symbolu dziedzictwa kulturowego danego kraju.
Pamiętajmy, że dzięki temu, że podczas ponad stu dwudziestu lat zaborów polskie dzieci uczyły się języka polskiego, po odzyskaniu niepodległości Polacy z trzech zaborów mogli stanowić jeden naród i bez problemu się komunikować.

JĘZYK TO NASZE WSPÓLNE DOBRO

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej (1.05.2004) spowodowało, że polszczyzna zyskała status unijnego języka urzędowego.

Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest przypominanie, że dzięki językowi możemy zbudować porozumienie ponad podziałami, a Europa, już od czasów Platona budowała swoją jedność właśnie na dialogu (,,Dialogi Platona”).

SZKOLNE KONKURSY POLONISTYCZNE

W Międzynarodowym  Dniu Języka Ojczystego  poloniści zachęcają  uczniów  klas 4-8 do wzbogacenia swojej wiedzy humanistycznej i wzięcia udziału w szkolnych konkursach polonistycznych, których głównym celem jest poszerzenie wiedzy na temat kultury europejskiej.

Proponujemy, aby w marcu, wzorem ubiegłego roku, przygotować się do Szkolnego Konkursu Mitologicznego, który będzie miał formę teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu” Prosimy o zgłoszenia do 15.03, ETAP I 24.03, ETAP II 30.03. 21.02 otrzymacie w załączniku do wiadomości librusowej regulamin konkursu.

W kwietniu możecie popisać się swoją wiedzą z zakresu teatru, ponieważ 27.04 odbędzie się Szkolny Konkurs Teatralny, którego regulamin także otrzymacie niebawem w załączniku do wiadomości Librus. Atrakcją tego konkursu będzie runda, w której zamiast tradycyjnego  udzielania  odpowiedzi, waszym zadaniem będzie zadanie pytania do niej.

Ponadto planujemy, aby wiosną, miłośnicy sceny mogli wybrać się z nami  na spektakl w jednym z poznańskich teatrów.
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH! CZEKAJĄ NAGRODY!

nauczyciele poloniści